2017 m.

11-01-2018

Diskusija “2018-ųjų rinkimai Rusijoje: ko tikėtis iš 4-osios Putino kadencijos”


Sausio 11 d. RESC organizavo diskusiją “2018-ųjų rinkimai Rusijoje: ko tikėtis iš 4-osios Putino kadencijos”. Diskusijoje dalyvavo Rusijos žurnalistas ir politikos apžvalgininkas Konstantinas von Eggertas, dirbantis su rusišku kanalu „Dozhd“ ir vokiečių Deutsche Welle, taip pat Londone įsikūrusio Chatham House narys, Brianas Whitmore‘as, Laisvojo Europos radijo laidų vedėjas ir politikos apžvalgininkas bei Dr. Vilius Ivanauskas, RESC vyriausiasis analitikas, monografijos „Rusijos raidos scenarijai: implikacijos Lietuvos ir regiono saugumui“ autorius (knygą rasite čia). Diskusiją moderavo RESC l.e.p. direktorė Dovilė Šukytė. Renginio metu buvo aptartos aktualios Rusijos vidaus politikos temos: artėjantys prezidento rinkimai, kokie yra pagrindiniai šiandieninės Rusijos politinės sistemos aktoriai ir kaip pati sistema keisis per ateinančius metus.

Beveik niekas neabejoja, kad Vladimiras Putinas laimės š. m. kovo mėnesį vyksiančius rinkimus, taip pat, kad tai bus paskutinė jo kadencija. Vadinasi, visai netrukus Rusija įžengs į naują, neaiškumu pažymėtą periodą. Nors dar anksti diskutuoti apie tai kas laukia Rusijos po Putino, tačiau sutariama,  jog esminiams politiniams pokyčiams Rusijoje yra būtina labiau vieninga ir skaitlinga nesisteminė opozicija.

Diskusijos dalyviai sutiko, jog Rusijoje rinkimai neturėtų būti siejami su demokratiniais procesais ar jų likučiais, bet visų pirma turėtų būti vertinami kaip įrankis esamo režimo legitimizacijai ir status-quo išlaikymui. Legitimumas ypatingai svarbus jaunajai Rusijos kartai, kuri yra labiausiai linkusi į permainas Rusijos visuomenės dalis. Ši karta per savo gyvenimą nėra turėjusi kito prezidento išskyrus Putino, tai vienas iš faktorių kodėl opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas bei jo siūlomi pokyčiai sugeba pritraukti minias į Maskvos ir kitų miestų gatves.  Artėjantys rinkimai gali būti suvokiami kaip pabaigos pradžia, po jų prasidės derybos dėl naujos tvarkos Rusijoje.

Viena iš diskusijos išvadų buvo ta, jog šiai dienai Putinas vis dar išlieka įtakingiausiu politinės sistemos veikėju. Jį supa stiprūs neformalūs politiniai klanai, tačiau jų įtaka neprilygsta Putino turimai politinių manevrų galiai. Tikėtina, jog Putinas išlaikys svarų balsą renkant naują Rusijos lyderį, tačiau nėra aišku, ar Putino įtaka politiniams procesams besikeičiančiame režime išliks tokia pat galinga kaip šiandien. Pastebima, kad pereinamuoju laikotarpiu padaugės nestabilumo.