2018 m.

28-03-2018

Seime įvyko konferencija skirta Baltarusijos 100-mečiui paminėti


Kovo 23 d. Seimo Konstitucijos salėje įvyko RESC ir partnerių organizuojama konferencija "Lietuva ir Baltarusija prieš 100 metų ir dabar", skirta paminėti demokratinės Baltarusijos įkūrimo 100-osioms metinėms. Konferencijos metu buvo aptarti abiem valstybėms svarbūs praėjusio 100-mečio istoriniai klausimai, dabartinė dvišalių santykių būklė bei jų ateities perspektyvos.

Konferencija buvo iškilmingai atidaryta video-sveikinimu, kuriame žodžius tarė kovo 11-osios akto signataras Vladimir Jarmolenko, žurnalistas ir TV laidų vedėjas Andrius Tapinas, Atkūriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis ir filosofos, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Vytautas Radžvilas.  

Pirmoji konferencijos dalis buvo skirta 1918 m. nacionalinių Lietuvos ir Baltarusijos projektų, susikūrusių po Rusijos imperijos žlugimo, aptarimui. Prelegentai iš Baltarusijos ir Lietuvos diskutavo apie bendrą istorinį ir kultūrinį abiejų tautų paveldą, Vilniaus miesto istorinę reikšmę Baltarusijos kultūros brandos procese. Pranešimus skaitė Lietuvos istorikai Algimantas Kasparavičius ir Rūstis Kamuntavičius, taip pat akademikas iš Baltarusijos valstybinio universiteto docentas Vladimiras Liachovskis bei Baltarusijos socialdemokratų partijos pirmininkas Igoris Borisovas. Diskusiją moderavo "Freedom House" Vilniaus padalinio vadovas Vytis Jurkonis. 

Antroji konferencijos dalis buvo skirta Lietuvos ir Baltarusijos santykių padėties ir ateities perspektyvų aptarimui. Diskusijoje dalyvavo prelegentai iš Baltarusjos: Tatsiana Chulitskaya, Europos humanitarinio universiteto akademikė, Ales Lahvinec, baltarusių pilietinio judėjimo "Poveikis" įkūrėjas ir Anatolijus Lebedko, Jungtinės piliečių partijos vadovas. Taip pat diskusijoje dalyvavo Egidijus Vareikis, Seimo užsienio komiteto pirmininko pavaduotojas. 

Be konferencijos Seime, kovo 22-26 dienomis Vilniuje vyko eilė renginių skirtų Baltarusijos 100-mečio paminėjimui. Kovo 25-oji, 1918 m. įkurtos baltarusių valstybės diena, šiandieninėje Baltarusijoje oficialiai neminima. Šiemet kovo 25-osios išvakarėse saugumo struktūros Baltarusijoje sulaikė keliasdešimt asmenų, organizavusių šios datos minėjimą.