2018 m.

23-07-2018

Diskusija „Donaldo Trumpo transatlantinių santykių vizija“


Liepos 23 d. Rytų Europos studijų centre įvyko diskusija „Donaldo Trumpo transatlantinių santykių vizija“, kurios metu JAV istorikas Michael Kimmage kartu su Lietuvos ir užsienio žurnalistais, politikais, analitikais aptarė JAV santykius su Europa, dabartinio JAV prezidento Donaldo Trumpo užsienio ir vidaus politikos strategiją bei liepos 16 d. įvykusio Helsinkio viršūnių susitikimo reikšmę.

Diskusijos metu buvo aptariami tokie esminiai klausimai, kaip geopolitinis JAV įsipareigojimas ginti Europą nuo 1945 m., postsovietinė JAV užsienio politikos prioritetų kaita, Donaldo Trumpo ir JAV politinės struktūros vaidmuo santykiuose su Europa bei galimas JAV politikos tęstinumas nepaisant Helsinkio susitikime nuskambėjusios retorikos.

Susitikimo metu dalyviai sutarė, kad JAV buvimas Europoje po Antrojo pasaulio karo buvo ir yra abejoms pusėms naudingas siekiant didesnio stabilumo, saugumo ir ekonominio augimo. Vis dėlto, buvo pabrėžta, kad po Sovietų Sąjungos subyrėjimo globalios ekonomikos vystymasis ir Europos savitarpio susitaikymas lėmė tai, kad JAV gyventojai bei politikai nebematė Europos kaip pagrindinio užsienio politikos objekto. Pranešėjas pažymėjo, kad smarkiai išsiskirianti JAV prezidento Donaldo Trumpo retorika, idėjų aiškumas ir jų paprastumas lėmė sėkmę prezidento rinkimuose ir net nemenką pasitikėjimą JAV Respublikonų partijos narių tarpe, tačiau tuo pačiu metu yra smarkiai abejotina, kad JAV pakeis savo politiką Rusijos ir NATO atžvilgiu dėl šalies Kongreso ir sukurtos stabdžių bei atsvarų sistemos.