2018 m.

25-01-2019

Diskusija „Donaldo Trumpo JAV ir Baltijos valstybių saugumas“


2019 m. sausio 25 d. Rytų Europos studijų centre įvyko diskusija „Donaldo Trumpo JAV ir Baltijos valstybių saugumas“, kurios metu buvo aptarta JAV užsienio politika dabartiniame NATO aljanso kontekste.

Diskusijos metu pasisakė Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir RESC globėjų tarybos nariai Audronius Ažubalis, Vygaudas Ušackas, Algirdas Saudargas bei Antanas Valionis. Diskusijos metu buvo aptariami tokie klausimai, kaip galima NATO aljanso ateitis, kintantis JAV įsitraukimas į Europos saugumo užtikrinimą, JAV prezidento Donaldo Trumpo bei jo administracijos pozicija Europos gynybos atžvilgiu, Lietuvos saugumo padėtis, taip pat buvo aptariamos ir kitos globalios geopolitinės tendencijos.

Diskusijos metu buvo išskirta, kad dabartiniai transatlantiniai santykiai yra didelis iššukis visoms aljanso pusėms, tačiau nepaisant to pastaraisiais metais NATO padarė didelį žingsnį į priekį, ką gali pajusti ir Lietuva. Nepaisant pokyčių JAV adminstracijoje, Lietuvoje šiuo metu vyksta nuolatinė NATO karių rotacija, prie ko prisideda ir suformuotas teigiamas Lietuvos kariuomenės įvaizdis. Diskusijoje taip pat buvo pabrėžta, kad šiuo metu kinta bendra pasaulinė geopolitinė situacija, kurioje keičiasi ne tik JAV ir jos vaidmuo, bet ir spačiai kylanti Kinija, kuri demonstruoja milžiniška ekonominį bei karinį potencialą. Kalbėtojai išskyrė, kad šiuo metu yra reikalingas ne tik glaudus Europos šalių tarpusavio bendradarbiavimas saugumo srityje, tačiau ir vieninga pozicija Kinijos atžvilgiu, kuris sustiprintų NATO pozicijas, kaip jau įvyko Rusijos atveju. Tuo pačiu manoma, kad plačiai nuskambėjęs Europos kariuomenės kūrimo klausimas šiuo metu yra nerealus, kadangi tam vis dar nėra sukurtas politinis ir karinis pagrindas. 

     

 

Nuotraukų autorius Kęstutis D. Rimkevičius