Diskusija su NVO „Burma Campaign UK“ atstovais

Lap 27, 2009 | 2009, Naujienos, Renginiai

RESC 2009 m. lapkričio 27 d. vyko susitikimas su žmogaus teisių gynėjais Birmoje. Jame dalyvavo filmo „Birmos VJ: reportažai iš uždaros šalies“ herojus Joshua, britų nevyriausybinės organizacijos „Burma Campaign UK“ direktorius Mark Farmaner ir tarptautinė šios organizacijos koordinatorė Zoya Phan, – žmonės, tiesiogiai susidūrę su Birmą valdančiu kariniu režimu. Svečius lydėjo LR URM Lotynų Amerikos, Azijos ir Okeanijos šalių skyriaus Atašė Aistė Marozaitė. RESC atstovavo Pilietinės visuomenės vystymo ir bendradarbiavimo skyriaus vedėjas Vytis Jurkonis ir praktikantas Paulius Mieželis. Susitikimo tikslas buvo pasidalinti RESC patirtimi su žmogaus teisių judėjimais kitose šalyse, aptarti galimą Lietuvos nevyriausybinio sektoriaus indėlį siekiant padėties Birmoje pagerėjimo, sužinoti „Burma Campaign UK“ lūkesčius ir drauge padiskutuoti apie veikimo Birmoje galimybes, tikslus ir formas.

Vytis Jurkonis pristatė RESC veiklą, šalis, su kuriomis bendradarbiaujama ir bendrą Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo kontekstą. Lietuvos užsienio politikos prioritetai neapima Birmos, todėl Birmos problemų žinomumo lygis Lietuvoje yra menkas. Pagrindą veiklai Birmoje riboja informacijos, resursų ir suvokimo, ko imtis, stoka. Visgi, anot V. Jurkonio, RESC patirtis dirbant su Kuba galėtų būti pritaikyta ir Birmos atveju. Taip būtų galima pasinaudoti su RESC dirbusių demokratijos problemų specialistų įdirbiu.

„Burma Campaign UK“ atstovai kalbėdami apie savo lūkesčius akcentavo būtinybę skleisti žinią visuomenei, kad kuo daugiau žmonių žinotų apie padėtį Birmoje, kalbėjo apie nevyriausybinio sektoriaus veikimą, orientuotą į valdžią. Anot Mark Farmaner, politikų dėmesys Birmai ir vyriausybės lygmens veiksmai yra labai svarbūs. Jis teigė, kad reikia informuoti politikus tiek nacionaliniu, tiek ES lygiu ir skatinti juos prisijungti prie kampanijų už laisvę Birmoje, pasirašyti tarptautines peticijas. V. Jurkonis pastebėjo, kad ne visi demokratijos gynėjai yra vedami idealizmo ir pridūrė, kad politikų reakcija į disidentus yra gana atsargi. Svečiai teigė, kad didelė dalis Didžiosios Britanijos valdžios nenorėjo kreipti dėmesio į Birmą, tačiau pavyko suburti iniciatyvinę grupę ir pritraukti šalininkų.

Susitikime kalbėta apie meno ir įvaizdžių svarbą didinant visuomenės susirūpinimą Birma. Dėmesys filmui „Birmos VJ: reportažai iš uždaros šalies” ir po jo kilusios diskusijos bei iniciatyvos, viena kurių yra lietuviška Birmos gynėjų grupės Facebook‘e įkūrimas, įrodo, kad kultūros sklaida yra veiksminga priemonė, leidžianti patirti tolimos šalies situaciją. Todėl toliau skleidžiant žinią apie Birmą svarbu pasitelkti simbolius, leidžiančius išskirti Birmą iš kitų kenčiančių pasaulio kraštų, atrasti asmeninį ryšį su Birmos žmonėmis.

Po pusantros valandos trukmės susitikimo abi šalys apsikeitė kontaktais ir informacine medžiaga, nutarusios apmąstyti galimą bendradarbiavimą ateityje.

« Grįžti atgal

Kategorijos