Birmos kampanija 2011- apžvalga

Vas 23, 2012 | 2012, Naujienos

Prabėgus metams Rytų Europos studijų centro inicijuota Birmos kampanija 2011 baigiasi. Pasiekti kampanijos rezultatai išties džiugina- per metus buvo išplatintos 126 filmo “Birmos VŽ. Reportažas iš uždaros šalies” kopijos, filmą peržiūrėjo daugiau nei 700 žmonių visoje Lietuvoje (žemėlapyje pažymėta violetine spalva). Norėdami pasiekti kuo platesnę Lietuvos žmonių auditoriją, filmo kopijas išplatinome 54 Lietuvos bendruomenėms.

“Birmos VŽ. Reportažas iš uždaros šalies” filme priartinama Birmos, kurią jau daugiau nei 40 metų valdo vienas represyviausių karinių režimų pasaulyje, kasdienybė. Nepaisant pirmųjų režimo “laisvėjimo”  signalų spėjama, kad šalyje vis dar laikoma apie 1000 politinių kalinių, tebevyksta susirėmimai tarp etninių grupių ir valstybinės kariuomenės. Oskarui kaip geriausias dokumentinis filmas nominuotas, prestižiniais Amsterdamo ir Kopenhagos dokumentikos forumų prizais apdovanotas A. Østergaard filmas “Birmos VŽ. Reportažas iš uždaros šalies” ypatingas. Jis  filmuotas slapta 2007 metais vykusios Krokų (Saffron) revoliucijos metu rizikuojant filmo kūrėjų gyvybėmis. Birmos diktatūra yra griežtai uždraudusi šalyje ir filmuoti, ir fotografuoti. Net už interneto naudojimą be valstybės žinios yra baudžiama ilgais nelaisvės metais.

Pasibaigus filmui ne kartą išgirdome, tokius komentarus: “Net negalėjau įsivaizduoti, kas ten vyksta”,  “Sunku patikėti, kad šiuolaikiniame pasaulyje taip būna”. Galima vienareikšmiškai sakyti, jog “Birmos VŽ. Reportažas iš uždaros šalies” abejingų nepaliko. Pasibaigus filmui, peržiūrų dalyviai pateikdavo pačių įvairiausių klausimų, aktyviai domėjosi dabartine situacija Birmoje – tiek politika, tiek ekonomika.

Atidžiai sekame nuo praėjusių metų rudens Birmoje vykstančius politikos “laisvėjimą” indikuojančius pokyčius: Birmos valdžios vykdomą dialogą su ilgai malšinta opozicija, amnestiją daliai politinių kalinių, tarptautinių sankcijų laisvėjimą. Tikimės, kad pasinaudosite atnaujintu Birmos kampanijos 2011 informaciniu paketu:

Daugiau informacijos apie kampaniją (Iš kur? Kam? Kodėl?) 
Birma: klausimai ir atsakymai   
Patarimai, kaip surengti diskusiją po filmo 

Per 2011 metus Rytų Europos studijų centras, vykdydamas kampaniją, ne tik organizavo filmų peržiūras ir debatus, bet ir paraleliai įgyvendino aktyvią politinės paramos Birmai kampaniją. Lietuvos valdžios institucijoms ir žiniasklaidai buvo siunčiami raštai ir kreipimaisi dėl Birmos politinių kalinių išlaisvinimo, taip pat raginimai svarbiuose aukščiausio lygio valstybiniuose susitikimuose kelti klausimus dėl nuolatinių žmogaus teisų pažeidimų šalyje:
– RESC du kartus kreipėsi į LR užsienio reikalų ministrą Audronių Ažubalį dėl specialios Jungtinių Tautų tyrimo komisijos sudarymo žmogaus teisių pažeidimams Birmoje ištirti. 
– RESC su kitomis Rytų ir Vidurio Europos nevyriausybinėmis organizacijomis nuolat ragina nepamiršti žmogaus teisių pažeidimų šalyje. 
– RESC buvo vienas LR užsienio reikalų ministro ir Birmos opozicijos lyderės Aung San Suu Kyi telefoninio pokalbio iniciatorių. 

« Grįžti atgal

Kategorijos