Antrojo Ukrainos „Reality Check“ išvados ir rekomendacijos

Bal 3, 2015 | 2015, Naujienos

2014 m. spalio mėnesį Kijeve, Ukrainoje, vykusio antrojo Ukrainos „Reality Check“ ekspertų susitikimo išvados ir rekomendacijos apie politines, saugumo, ekonomikos ir socialines tendencijas Ukrainoje laisvai prieinamos ir pateikiamos anglų kalba čia.

Ukrainos, tokios, kokią ją matome po Maidano įvykių, ateitis priklauso nuo politinės valios ir šalies lyderių kompetencijos imtis reikalingų struktūrinių reformų- pagrindinio Maidano tikslo. Dalis pastangų turėtų būti skirta siekiant stabilizuoti situaciją karo nuniokotame Donbaso regione, gairė, kuri taip pat nurodoma Minsko susitarimuose. Vis dėlto, dabar kovai iš esmės mažėjant, atrodo, kad Kijevo valdžia rimtai nesvarsto separatistinės Donbaso dalies reintegracijos į Ukrainą. Tai bent jau rodo jos nenoras užmegzti politinį dialogą su dabartiniais sukilėlių lyderiais.

Dveji pastarieji rinkimai – prezidento rinkimai 2014 m. gegužę ir parlamento rinkimai 2014 m. spalį – suteikė vyriausybei reikalingo legitimumo bei mandatą  pradėti Vakarų stiliaus reformas. Tačiau praėjus metams po Maidano neįvykdytų reformų pažadai kelia nerimą dėl Ukrainos ateities. Kai Maidanas „pašalino“ Viktorą Janukovičių ir nuvertė centrinę valdžią, ankstesnė oligarchais grįsta valdymo sistema daugiau mažiau buvo atkurta. Nepaisant to, aktyvus piliečių dalyvavimas politikoje ir jų mobilizacija kuriant Ukrainos identitetą, iš dalies reaguojant į Rusijos remiamų separatistų pastangas destabilizuoti rytų Ukrainą, sukūrė pagrindą svarbiems ir sistemingiems pokyčiams.

Kol Ukraina gauna didesnę Vakarų paramą ir įsitraukimą, viltys turėtų būti įgalintos darant prielaidą, kad bet kokie struktūriniai pokyčiai sukels lėtą ir skausmingą procesą visiems įsitraukusiems veikėjams. Ukrainai yra daugybė sričių į kurias reikėtų susitelkti: pertrauka Donbaso kovoje po Minsko susitarimų turėtų būti panaudota valstybės institucijų modernizacijai, ekonomikos augimui, sumažinti išsikerojusią korupciją ir pradėti realistinį bei įtraukiantį decentralizacijos procesą, kuris sutramdytų separatistų pastangas ir galbūt galiausiai grąžintų separatistų kontroliuojamas Donetsko ir Luhansko teritorijas Ukrainai.

Daugiau apie Ukrainos „Reality Check“  iniciatyvą skaitykite čia.

« Grįžti atgal

Kategorijos