Diskusija: Moldovos prezidento rinkimų apžvalga

Lap 14, 2016 | 2016, Naujienos, Renginiai

Lapkričio 14 d. RESC vyko Moldovos prezidento rinkimų rezultatų aptarimas-diskusija. Rinkimus aptarė ir jų rezultatus pristatė Kišiniove įsikūrusio politikos analizės centro Expert Grup analitikas Denisas Cenusa. Diskusijoje dalyvavo prof. Vytautas Landsbergis, Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas, Užsienio reikalų ministerijos atstovai, akademijos ir žiniasklaidos bendruomenė.

Renginiu siekta išsiaiškinti išrinktojo prezidento, Socialistų partijos atstovo Igorio Dodono vidaus ir užsienio politikos kryptis bei rinkimų kampanijos metu deklaruotus suartėjimo su Rusija siekius. Verta pažymėti, jog Moldovos prezidento įgaliojimai neleis laimėjusiam kandidatui įgyvendinti visų rinkiminių pažadų. Visgi, pastarasis turės didžiulę įtaką viešosios nuomonės formavimui ir sprendimų priėmimui ir/ar jų stabdymui.

Taip pat analizuotas gyventojų balsų pasiskirstymas tarp I. Dodono ir jo varžovės „Veiksmas ir solidarumas“ partijos atstovės Maia Sandu. Už pastarąją balsavo labiau išsilavinę, miestuose įsikūrė gyventojai, taip pat diasporos atstovai. Aptariant rinkimų proceso nesklandumus pastebėtas balsavimo biuletenių trūkumas Moldovos ambasadose, kuris, kaip manoma, galėjo prisidėti prie I. Dodono atotrūkio nuo varžovės.

Su I. Dodonu išrinkimu siejami šie pokyčiai: eurointegracinių procesų stabdymas ir suartėjimas su Kremliumi. I. Dodonas jau paskelbė su pirmu oficialiu vizitu vyksiantis į Maskvą. Pabrėžiant Rusijos įtaką diskusijos metu akcentuotas Padniestrės statusas ir galimas Moldovos federalizacijos klausimo iškėlimas, kuris suteiktų papildomas teises tai pačiai Padniestrei ir šalies pietuose esančiai Gagaūzijai.
Šiuo metu RESC vykdo projektus prisidedančius prie Moldovos žiniasklaidos atstovų kompetencijų kėlimo. Centras ir toliau planuoja bendradarbiauti ir dalintis gerąją Lietuvos patirtimi su Moldovos sprendimų priėmėjais, pilietine visuomene ir ekspertais tokiu būdu prisidedant prie Moldovos ir Lietuvos tarpusavio ryšių vystymo.

« Grįžti atgal

Kategorijos