Kinijos tyrimų programos pristatymas „Kinija, Europa ir Lietuva: Šiandiena ir Rytojaus Iššūkiai“

Kov 8, 2019 | 2019, Naujienos, Renginiai

2019 m. kovo 8 d. Rytų Europos studijų centre įvyko diskusija ir naujos Kinijos tyrimų programos pristatymas „Kinija, Europa ir Lietuva: Šiandiena ir Rytojaus Iššūkiai“. Naujos RESC tyrimų programos atidarymo metu buvo aptariama besikeičianti Kinijos užsienio politika bei tai, kaip į šį pokytį reaguoja Lietuva ir likęs pasaulis.

Pristatymo metu savo mintimis programos tema pasidalino Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docentas Dr. Konstantinas Andrijauskas, kurie ne tik išsakė savo įžvalgas, bet ir tuo pačiu apibrėžė naujos programos ateities plėtojimo rėmus. Įvadinėje diskusijoje buvo aptartos tokios temos, kaip potencialios Kinijos sukeliamos grėsmės ir veikimo sritys, išskirtos Kinijos vykdomos užsienio politikos pamatinės priežastys ir pasekmės, pabrėžtas Lietuvos vaidmuo ir jo svarba santykiuose su Kinija.

Diskusijos metu buvo išskirta, kad ilgą laiką į Kiniją buvo žiūrima kaip į tolimą šalį ir eksporto partnerę, tačiau šiuo metu Kinijos užsienio politika yra stipriai pasikeitusi ir ypač suaktyvėjo 2012 metais po globalios finansų krizės. Nors dėl šios priežasties Kinijos klausimas tampa labai aktualus, vis dėlto yra svarbu pabrėžti, kad visų pirma šiuo metu Kinija kelia ne saugumo, bet konkurencinę grėsmę. Tuo pačiu metu yra svarbu stebėti Kinijos investicijas į strateginės reikšmės objektus ir išsaugoti jų nepriklausomybę tiek Europos, tiek ir Lietuvos lygmenyje, pavyzdžiui, Klaipėdos jūrų uoste. Tuo tarpu Lietuvos vaidmuo Kinijos užsienio politikoje tampa svarbus dėl aktyvios Lietuvos diplomatinės veiklos, narystės stipriausiuose pasaulio aljansuose, technologinės pažangos ir geografinės padėties.

« Grįžti atgal

Kategorijos