RESC projekto „Sakartvelas pakeliui į Europą“ pamokos Moldovai

Geg 24, 2019 | 2019, Naujienos

Gegužės 23 d. RESC politikos analitikė Dovilė Šukytė dalyvavo RESC kartu su Lietuvos ambasada Kišiniove surengtoje diskusijoje „Valdžios – pilietinės visuomenės partnerystė vardan sėkmingo laisvosios prekybos su ES sutarties įgyvendinimo: pamokos iš Sakartvelo“. Renginio metu siekta pasidalinti RESC įgyvendinamo projekto „Sakartvelas pakeliui į Europą“ (anglų k. Georgia on European Way: Creation of Effective Model for DCFTA and SME Strategy Implementation) metodika ir rezultatais su kolegomis Moldovoje.

Renginyje dalyvavo Moldovos Ekonomikos ir infrastruktūros ministerijos valstybės sekretorė Iuliana Dragalin, prekybos ir verslo konsultantė Georgeta Mincu, Kišiniove įsikūrusio analitinio centro “Expert-Grup” vadovas Adrian Lupusor ir programų direktorius Vadim Gumene, Moldovos nacionalinės platformos Rytų partnerystės pilietinės visuomenės forumo sudėtyje atstovė Ina Coseru bei ES Delegacijos Kišiniove atstovai dirbantys su prekybos ir pilietinės visuomenės klausimais. Taip pat, dalyvavo RESC įgyvendinamo projekto „Sakartvelas pakeliui į Europą“ partnerės-organizacijos GLOBSEC (Slovakija) Europos kaimynystės programos vadovas Jan Cingel.

Pristatydama ministerijos darbą Iuliana Dragalin pasidžiaugė, kad šiuo metu 70 procentų viso Moldovos eksporto yra orientuota į ES rinką. Per penkerius laisvosios prekybos sutarties su ES (anglų k. Deep and Comprehensive Free Trade Area, DCFTA) įgyvendinimo metus buvo adaptuoti 23 000 ES standartų, supaprastintos muito procedūros ir padidintas vietos produktų konkurencingumas. Šių darbų rezultate išaugo Moldovos gamintojų eksportuojančių į ES rinką skaičius.

Georgeta Mincu ir Ina Coseru pristatė ES Delegacijos Kišiniove remiamą projektą, kuriuo siekiama padidinti šalies gyventojų informuotumą apie laisvosios prekybos su ES sutartį, ypatingai apie jos naudą kasdieniam vartotojui. Projekto veiklos apima informacinius seminarus šalies šiauriniuose ir pietiniuose regionuose kur populiacija mažiau informuota apie valdžios įgyvendinamas reformas. Tarp taikomų metodų – pristatomos vietos verslininkų sėkmės istorijos, kurie pasinaudojo ES ir valstybės teikiama parama ir pradėjo eksportuoti į ES rinką.

Moldovos pilietinės visuomenės atstovės apgailestavo, kad Vietos patariamoji taryba laisvosios prekybos sutarties su ES klausimu paskutinį kartą rinkosi 2017 metais. Jos sveikino RESC projekto Sakartvele rėmuose inicijuotą vietos tarybų ir centrinės tarybos mechanizmą, kuris vienija pilietinės visuomenės, smulkių ir vidutinių verslininkų ir vietos bei centrinės valdžių atstovus reguliariam dialogui ir sprendimų, kurie paspartintų laisvosios prekybos su ES įgyvendinimą, paieškai ir svarstė galimybes jį taikyti Moldovoje.

« Grįžti atgal

Kategorijos