Rytų Europos studijų centre lankėsi Kolumbijos žurnalistikos mokyklos Profesorė emeritė Ann Cooper

Spa 7, 2019 | 2019, Naujienos, Renginiai

Š. m. spalio 3 d. Rytų Europos studijų centras turėjo garbės priimti Ann Cooper, Kolumbijos Žurnalistikos Mokyklos Profesinės Praktikos Tarptautinės Žurnalistikos Profesorę Emeritę.

Susitikimas buvo puiki proga diskutuoti apie tai, kaip dezinformacija buvo šaltojo karo metais sovietų režimo naudojama priemonė ir kaip šiais laikais dezinformacija ir melagingų žinių skleidimas yra naudojami kaip priemonė destabilizuoti Rytų ir Vakarų demokratijas.

Ann Cooper, dirbdama kaip pirmoji NPR biuro vadovė Maskvoje nuo 1987 m. iki 1991 m., Turėjo galimybę pamatyti, kaip Sovietų Sąjunga griežtai kontroliavo žiniasklaidą (televiziją, radiją, laikraštį) ir taip iškraipė informaciją. Dezinformacija buvo priemonė paslėpti tiesą ir sovietinio režimo nesėkmes nuo Sovietų Sąjungos gyventojų, kaip tai įvyko po pražūtingo branduolinio incidento Černobylyje. Ann Cooper buvo Vilniuje 1987 m., kai prie Adomo Mickevičiaus paminklo įvyko pirmasis antitarybinis mitingas Sovietų Sąjungoje. Ji taip pat buvo ir tragiškų įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto 1991 m. liudytoja. Net ir tais atvejais Kremlius privertė žiniasklaidą pranešti apie įvykius kaip mažai reikšmingus faktus, nors iš tikrųjų jie buvo svarbūs veiksniai, kurie prisidėjo prie Sovietų Sąjungos žlugimo.

Pastaraisiais metais dezinformacijos ir melagingų naujienų naudojimas tapo galingu hibridinio karo ginklu: atsiradus internetui ir išplitus socialinei žiniasklaidai, daugelis organizacijų ir vyriausybių (ypač Rusijos) skleidė netikras naujienas, kad destabilizuotų Rytų ir Vakarų demokratijos, darytų įtaką jų rinkimų procesams ir išprovokuotų piliečių nepasitenkinimą jų vyriausybėmis. Krymo įvykiai yra aiškus pavyzdys, kaip netikros naujienos gali būti panaudotos kaip subkonvencinė karinė priemonė.

Netikrų žinių sklaida kelia naują pavojingą grėsmę, kurios Rytų bei Vakarų demokratijos neturi nuvertinti. Demokratiniai režimai privalo imtis visų reikiamų priemonių, kad apsisaugotų nuo šios grėsmės. Socialinės žiniasklaidos priemonės, tokios kaip „Facebook“, „Twitter“ ir „Instagram“, yra pagrindinės netikrų naujienų skleidimo platformos. Aplinkybė, kad socialinę žiniasklaidą kontroliuoja privačios kompanijos, kurios priima skirtingą politiką, siekdamos kontroliuoti tai, ką skelbia jų vartotojai, dar labiau skatina melagingų naujienų sklaidą. Norint sustabdyti melagingos informacijos plitimą, reikalingas griežtesnis socialinės žiniasklaidos reguliavimas, todėl labai svarbu, kad privačios įmonės, socialinių platformų savininkės, dėtų daugiau pastangų kontroliuoti, ką skelbia jų vartotojai. Be to, nepaprastai svarbu padėti žmonėms išsiugdyti kritinio mąstymo įgūdžius, kad būtų galima įvertinti informacijos, teikiamos internetu, televizijoje ar spausdintine forma, patikimumą. Kaip teigė Ann Cooper, melagingų žinių plitimą galima palyginti su ligos plitimu. Kalbant apie pastarąjį, labai svarbu kuo greičiau surasti veiksmingą vakciną, kad būtų sustabdytas melagingos informacijos plitimas, kol jos dar nepaveikė tūkstančių žmonių.

Sustabdyti melagingų naujienų sklaidą yra didelis iššūkis ne tik dėl to, kad sunku suvaldyti žiniatinklio erdvę, kuri yra beveik begalinė, bet ir dėl to, kad kartais riba tarp veiksmingų priemonių, skirtų sustabdyti melagingą informaciją ir tarp cenzūros gali būti labai nežymi. Iš tikrųjų spaudos laisvė yra vienas iš demokratinio režimo ramsčių: laisva žiniasklaida yra taiki diskusijų platforma svarbiais klausimais, ji palaiko piliečių dalyvavimą ir yra priemonė kontroliuoti politikų veiksmus. Dėl šių priežasčių būtina priimti strategijas, kurios tuo pat metu galėtų užtikrinti laisvą spaudą ir sustabdyti melagingos informacijos plitimą.

Rytų Europos studijų centras ir visi dalyviai dėkoja Ann Cooper už įdomią kalbą, kuri visiems dalyviams leido pamąstyti apie vieną opiausių Rytų ir Vakarų demokratijų klausimų. Dėl Ann Cooper patirties Maskvoje ir Vilniuje, susitikimas buvo puiki proga pamatyti, kaip Sovietų Sąjunga iškraipė informaciją, bei pamąstyti apie geriausias strategijas, kurios gali būti naudojamos siekiant sustabdyti melagingų naujienų plėtrą.

« Grįžti atgal

Kategorijos