Vyko virtualus seminaras „Baltarusijos politika: COVID-19, ekonomika, Rusija“

Geg 29, 2020 | 2020

Gegužės 29 dieną RESC organizavo virtualų seminarą „Baltarusijos politika: COVID-19, ekonomika, Rusija“. Kartu su Franak Viačorka, JAV globalios žiniasklaidos agentūros analitiku, ir Estijoje įsikūrusio ICDS smegenų centro vyresniuoju moksliniu bendradarbiu James Sherr buvo aptarta situaciją šalyje, artėjantys prezidento rinkimai ir geopolitinės implikacijos.

Kalbant apie COVID-19 situaciją, anot Franako Viačorkos, prie sudėtingos padėties šalyje prisidėjo pradinis A. Lukašenkos pandemijos grėsmės neigimas, organizuoti vieši renginiai, mokytojų vertimas tęsti darbą šalies mokyklose. Buvo organizuojamas net pergalės dienos paradas. Valstybinė Baltarusijos žiniasklaidai platina sąmokslo teorijas, esą koronavirusą į šalį atvežė JAV Valstybės sekretorius Mike`as Pompeo, NATO moka opozicionieriams už kiekvieną užkrėstą žmogų ir panašiai. F. Viačorkos, teigimu auga politinių pokyčių tikimybė, nes visuomenėje didėja nepasitenkinimas A. Lukašenkos neveiksnumu, interesų grupės galios struktūroje ima kovoti dėl dominavimo, o nepasitenkinimas sujungė elitą su masėmis ir sukūrė konkrečius pokyčių reikalavimus.

J. Sherras teigia, kad kaimyninė itin Rusija nepalankiai žiūrėtų į pokyčius šalyje, nes Baltarusiją mato pagrindinę sąlygą savo pasaulinės galios statusui. O Rusijos valdžia 3 šiaurines Baltarusijos apskritis laiko rusų „dovana“ baltarusiams, panašiai, kaip anksčiau galvojo apie Krymo pusiasalį. Anot jo, Rusiją valdant Vladimirui Putinui, spaudimas Baltarusijai tęsiasi, ypač po 2014 metų Rusijos karo Rytų Ukrainoje, nes Kremlius siekia priversti Baltarusiją giliau integruotis su Rusija. „Manau, kad jei Vakarai imtųsi ryškių priemonių paremti Baltarusiją, Lukašenka atsidurtų pozicijoje, kur galėtų atsilaikyti Rusijos spaudimui gilesnei integracijai. (…) Bet tada Lukašenka turėtų būtent tai, ko jis nori. Fundamentaliai, Baltarusijos ir Rusijos, Baltarusijos ir Vakarų santykiai nepasikeistų. Dabar, tiek kiek ir anksčiau, Baltarusija su esama politine sistema, neturi galimybės prasmingiau integruotis į Europą“, – J. Sherrą cituoja LRT portalas.

Renginio santrauka paruošta remiantis LRT.lt tekstu.

« Grįžti atgal

Kategorijos