Baltarusijos klausymų santrauka. Ekonomika

Lap 24, 2020 | Naujienos, Publikacijos

Kviečiame skaityti kitas dalis apie geopolitiką ir istorija bei identitetą.

Diskusijos moderatorius: RESC politikos analitikas Justinas Kulys

Diskusijos dalyviai:

  • Žygimantas Mauricas, „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas;
  • Jekaterina Rojaka, Ekonomikos ir inovacijų viceministrė.

Žygimanto Maurico įžvalgos

Ekonominiai Baltarusijos ryšiai su Lietuva

Baltarusija ekonomine prasme tolsta nuo Lietuvos. Lietuviškų prekių eksportas į Baltarusiją 2019 metais sudarė vos 160 mln. eurų (beveik 10 kartų mažiau nei į Latviją ar Lenkiją). Tačiau esminis lūžio taškas Lietuvos ir Baltarusijos ekonominiuose santykiuose įvyko 2014 metais: įvykiai Ukrainoje lėmė ES ir Rusijos abipuses sankcijas, o Baltarusijos eksporto struktūra tapo dar labiau priklausoma nuo Rusijos.

Vis dėlto, kylantis IT sektoriaus vaidmuo Baltarusijoje (IT sektorius per 10 metų pakilo iš 7 į 3 vietą pagal sukuriamą pridėtinę vertę, aplenkdamas ŽŪ sektorių) teikia vilties, kad jis taps jungtimi tarp ES ir Baltarusijos. Šalis, galbūt to nesiekdama, tampa paslaugų ekonomika (paslaugų eksportas Baltarusijoje sudaro ¼ viso eksporto ir vis auga) dėl IT paslaugų eksporto.

Kita Baltarusijos ir Baltijos regiono jungtis – transporto paslaugų eksportas. Esame Baltarusijos kelias į pasaulines eksporto rinkas.

Trečioji sąsaja tarp Lietuvos ir Baltarusijos – augantis žaliavų, medienos ir metalų importas iš Baltarusijos. Yra nemažai Lietuvos įmonių, investavusių Baltarusijoje medienos, baldų srityje. Tad matome, kad ekonominių ryšių tarp Lietuvos ir Baltarusijos yra, tačiau bendrame kontekste jie nėra ženklūs.

Ekonominė Baltarusijos situacija

Ekonominė Baltarusijos situacija yra prasta. Jei 2012-aisiais Baltarusijos ekonomika išgyveno aukso amžių, tai po 2014 metų, kritus naftos kainoms, pritaikius sankcijas ir Ukrainai tolstant nuo Rytų įtakos zonos, šalis patyrė ekonominę stagnaciją ir recesiją. Baltarusijos ekonomika 2019 m. išliko 2014-ųjų lygyje, o atskirtis nuo Lietuvos, Latvijos ar Lenkijos, tikėtina, augs ir toliau. Tai lemia besitraukianti naftos rinka bei įtempti politiniai santykiai tarp Rusijos ir ES.

Jeigu Baltarusija nuspręstų žengti Vakarų ir ekonomikos liberalizavimo keliu, tai lemtų didelio masto ekonomikos susitraukimą – krizę. Šis faktorius yra pagrindinis stabdys ekonominių ryšių su Lietuva glaudinimui. Šis reiškinys turi dvi pagrindines priežastis. Pirmiausia, Baltarusijos ekonomika kristų sustabdžius subsidijas iš Rusijos, kurios sudaro apie 15 proc. BVP. Kita priežastis – eksporto struktūra. 50 proc. eksporto keliauja į Rusiją ir jai draugiškas šalis.

Viltis – IT sektorius, kurio reikšmė didėja Baltarusijos miestuose. Tai yra gija, kuri, tikėtina, turi daug potencialo suartinti Baltarusiją ir prie Vakarų, ir prie viso pasaulio.

Jekaterinos Rojaka įžvalgos

Baltarusijos BVP augimo tempai lėtėja, tą rodo ir kitų metų tarptautinių institucijų prognozių duomenys. Pagrindinė priežastis – nestabilūs Baltarusijos ekonominio augimo šaltiniai: naftos kainos, pagrindinės prekybos partnerės Rusijos situacija ir skolinimasis iš užsienio, reiškiantis augančius įsipareigojimus.

Kalbant apie Lietuvos ir Baltarusijos santykius – situacija specifinė, nepaisant to, kad bendras eksportas šiek tiek auga ir didėja, didelę dalį sudaro prekių reeksportas. Verta pamąstyti, kiek

Lietuvai naudinga dalyvauti tokiuose santykiuose. Esame tam tikras koridorius prekėms, kurios eina pro Lietuvą Rytų kryptimi.

Vis dėlto, Baltarusija padarė tam tikrus žingsnius, kad pritrauktų kapitalą – smarkiai pagerėjo investicinis Baltarusijos klimatas, reguliuoti IT specialistai, išaugo IT sektoriaus svarba. Klausimas lieka, kaip tai išlaikyti.

Lietuvos rinka Baltarusijos IT sektoriaus plėtrai yra gana gera, tačiau šia kryptimi būtų sudėtinga konkuruoti, nes tiek Lietuva, tiek Latvija nėra pigios šalys ir mūsų vidutinio darbo užmokesčio ar pritraukimo sąlygos yra kitokios nei Ukrainoje ar Lenkijoje. Taip pat Baltarusijos specialistai puikiai nekalba anglų kalba, todėl Ukraina ir Lenkija jiems yra artimesnis pasirinkimas.

Klausimų ir atsakymų sesija

Ar įmanoma Baltarusijos ekonomikos struktūros kaita, išsivadavimas iš Rusijos įtakos

be gilesnių socialinių, politinių pasekmių?

Žygimantas Mauricas

Šokas būtų neišvengiamas, Baltarusijai reiktų Maršalo plano norint, kad tas šokas būtų švelnesnis. Jo išvengti neįmanoma. Matome Ukrainos pavyzdį – jai vis dar reikia laiko ir pastangų performuoti ekonomiką tam, kad šalis įsilietų į tarptautinius vandenis, o Baltarusijos sąsajos su Rusija yra dar didesnės. Reiktų didelės paramos iš išorės, o jeigu būtų bandoma reformuoti savo jėgomis, didelė tikimybė, kad krizė būtų dar didesnė

Jekaterina Rojaka

Finansinė parama Baltarusijai yra gan ženkli – Pasaulio bankas turi projektus, nors kol kas nefiksuoja proveržių. Tikiu, kad tai yra įmanoma padaryti be didelių revoliucijų, bet skausmingą laikotarpį tektų praeiti.

Kokį išgyvenimo rezervą laiko prasme turi Baltarusijos valstybinė ekonomika, turint galvoje prastą dabartinę padėtį ir perspektyvas? Kaip tam rezervui atsilieptų 25 dieną organizuojamas visuotinis streikas?

Jekaterina Rojaka

Streikas didelio ilgalaikio ekonominio poveikio neturėtų. Dėl išgyvenamumo – priklauso, kas yra tavo partneriai. Jeigu visiškai izoliuotume šalį, būtų vieni rodikliai ir trumpesnis laikotarpis, bet kadangi šalia Baltarusijos yra strateginis partneris, rodantis pragmatinį norą finansuoti gyvybingumą užtikrinantį periodą, galima prognozuoti ilgą išgyvenamumą. Tačiau tai, pažymėtina, yra pragmatiškas požiūris.

Žygimantas Mauricas

Šalys, kurios turi stiprius rėmėjus ar vidinį pajamų šaltinį, gali ilgai išgyventi ir būti tokioje stadijoje. Kadangi įsitraukusi ne tik Rusija, bet ir Kinija, nes ir ji daug investuoja, išgyvenamumo periodas ilgas.

Šiuo metu turime ES sankcijas pavieniams asmenims, bet ar ES turi daugiau svertų, kuriais galėtų paspausti Baltarusiją ekonomine prasme? Ar ES / pavienės šalys / regionai gali suteikti priemones, galinčias parodyti visuomenei, kad šalies ekonominis vystymasis gali būti kitoks?

Žygimantas Mauricas

Galima siūlyti prieigą prie ES rinkų, bet jei tie produktai nekonkurencingi, tai gali būti neefektyvu. Ekonomine prasme, jeigu nekalbame apie Maršalo planą, ES turi mažai ką pasiūlyti. Galima bandyti sukelti pavydą – turime geresnę ekonomiką, esame pranašesni, nes valdome pagal demokratinį principą, bet demokratijos reikšmė pastaruoju metu sumenko dėl tam tikrų niuansų JAV ir ES santykių su Turkija, Arabų šalimis, Kaukazu ir pan. Didžioji Kinijos įtaka skleidžiasi per konkurenciją su vakarietiškomis vertybėmis, pasiūlant savą alternatyvą.

Jekaterina Rojaka

Didžiausia viltis yra Baltarusijos pilietinė visuomenė. Dabartinė Baltarusijos ekonomikos struktūra yra labiau orientuota į eksportą trečiosioms šalims, nes kokybės ir kainos santykis orientuotas būtent į tokias rinkas. Iki Europos reikėtų paaugti, bet tai nėra neįmanoma, IT sektorius čia puikus pavyzdys – daugiau reguliacijos, geresnės sąlygos, mokestinės nuolaidos. Todėl būtų galima paryškinti, kokie yra pranašumai, kuriuos galėtų išnaudoti Baltarusija, judant link Europos, o ne kitomis kryptimis.

Video įrašą galite rasti ČIA.

« Grįžti atgal

Kategorijos