Antroji Lietuvos užsienio politikos akiračių ciklo diskusija su LR užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu

Geg 31, 2021 | Renginiai

Šiandien Rytų Europos studijų centre vyko antroji Lietuvos užsienio politikos akiračių ciklo diskusija, kurioje dalyvavo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Diskusiją moderavo RESC direktorius Linas Kojala. Renginyje ministras kalbėjo apie Lietuvos užsienio politiką Rytų partnerystės regione, Lietuvos santykį su Baltarusija bei išskyrė būtinybę kurti bendrą Europos Sąjungos užsienio politiką.

Kalbėdamas apie Baltarusijoje nutupdytą keleivinį lėktuvą, ministras teigė, kad tokie įvykiai yra visos Europos problema, kadangi šiame skrydyje šiame skrydyje dalyvavo bent jau 18 tautybių žmonės. Panašaus pobūdžio įvykiai skatina Europą kurti vieningą užsienio politiką, be to, Rusijos užsienio politika taip pat jau nebėra tik regioninė problema, o bendra Europos problema. 

Vertindamas situaciją Baltarusijoje, ministras pažymėjo, kad dabartinis aviacijos skandalo ir pilietinės visuomenės protestų sukurtas impulsas Baltarusijoje nėra trumpalaikis. Be to, nepanašu, kad Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui Aliaksandras Lukašenka yra parankus partneris, dėl to ateityje ši pozicija gali keistis. Europos šalių užsienio politikos virsmas Baltarusijos ir Rusijos atžvilgiu yra ilgalaikis procesas ir spręsdama šį klausimą Europos Sąjunga tampa veikėjų užsienio politikoje ir dėl pačios Rusijos vykdomos politikos. Šiuo metu reikia pripažinti, kad Europos Sąjunga vis labiau tampa ir geopolitinė sąjunga, taigi Europos Sąjunga ir turėtų elgtis atitinkamai. 

Išskirdamas aktualiausius Lietuvos užsienio politikos iššūkius, ministras kaip vieną iš prioritetų išskyrė santykių peržiūrėjimą su Azijos valstybėmis. Lietuva yra viena iš labiausiai proeuropietiškų valstybių visoje ES, o Kinijos pasiūlytas 17+1 bendradarbiavimo formatas skaldo Europą ir kuria įtampas su šalimis, kurios nepriklauso šiam formatui yra logiška iš šio formato išeiti. Tuo tarpu Lietuvos santykis su Kinija dabar yra pragmatiškas ir jis turi būti ir toliau pagrįstas teisės viršenybės ir abipusės pagarbos principu.

Kadangi Lietuva yra vienas iš Rytų partnerystės politikos lyderių regione, vienas iš Lietuvos užsienio politikos tikslų yra parodyti Europos Sąjungai, kad Rytų partnerystė yra visos Europos iššūkis bei kad šis klausimas yra svarbus ir kitoms ES valstybėms. Reikėtų įrodyti kitoms ES valstybėms, kodėl Rytų partnerystė yra Europinis iššūkis, kad ir toliau būtų tęsiama vertybinė bei idėjinė politika šio regiono atžvilgiu, kadangi techninis požiūris į šį regiona nėra perspektyvus. Tuo pačiu Lietuvai ir kitoms Europos Sąjungos šalims reikia ir toliau remti Ukrainos, Sakartvelo ir Vakarų Balkanų valstybių perspektyvą dėl ES ir NATO integracijos. 

Džiaugiamės, kad diskusiją transliavo net keturi didžiausi Lietuvos naujienų portalai: DELFI.lt, LRT, 15min, lrytas.lt ir dėkojame visiems stebėjusiems diskusiją bei aktyviai uždavusiems klausimus. Pilnos diskusijos vaizdo įrašą taip pat galite rasti ir RESC Facebook paskyroje.

« Grįžti atgal

Kategorijos