Įvyko diskusija – Migracijos poveikis nacionaliniam saugumui

Lie 22, 2021 | Naujienos, Renginiai

2021 m. liepos 22 d. Rytų Europos studijų centre įvyko diskusija „Migracijos poveikis nacionaliniam saugumui“, kurios metu buvo aptarta migracijos situacija Lietuvos pasienyje su Baltarusija. Diskusijoje dalyvavo Laurynas Kasčiūnas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, Dovilė Šakalienė, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė, Arnoldas Pranckevičius, užsienio reikalų viceministras, Vytis Jurkonis, „Freedom House“ Lietuvos skyriaus vadovas, VU TSPMI lektorius. Diskusiją moderavo Linas Kojala, RESC direktorius.

Laurynas Kasčiūnas pabrėžė, kad dabartinis Baltarusijos režimas šiuo metu yra pradėjęs tyčinį migrantų srautų organizavimą, tokiu būdu siekdamas išeiti iš tarptautinės izoliacijos. Vis dėlto, Lietuvos politika neturėtų būti organizuojama pagal autoritarinio režimo veiksmus. Svarbu yra atkreipti dėmesį į tai, kad tai nėra paprasta nelegali migracija, o tai yra valstybės remiama migracija, dėl ko mes patenkame į pilkąją zoną. Laurynas Kasčiūnas teigė, kad Lietuva jau ėmėsi veiksmų, siekiant suvaldyti nelegalios migracijos srautus, pavyzdžiui, buvo sustiprinta sienos apsauga, pradėti statyti fiziniai barjerai bei jau yra siunčiamas signalas tarptautinėje bendruomenėje, kad Lietuva nėra laisvas kelias į Europą. Taip pat su migrantų kilmės šalimis yra dėl deportacijos mechanizmo sukūrimo.

Dovilė Šakalienė teigė, kad ši situacija kelia daug iššūkiu, bet Lietuva visų pirma negali gadinti savo tarptautinę reputaciją dėl žmogaus teisių pažeidimų. Dėl to nereikėtų priešinti žmogaus teisių ir nacionalinio saugumo elementų. Nors siena pasienyje su Baltarusija yra reikalinga, toks poreikis visų pirma kyla ne dėl dabar vykstančios migracijos, bet dėl neprognozuojamo diktatoriaus. Dovilė Šakalienė taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad visi žmonės be išimties turi turėti teisę kreiptis dėl prieglobsčio suteikimo ir visos aplikacijos turi būti vertinimai sąžiningai. Be to, reikėtų sukurti papildomą monitoringo mechanizmą, kuris galėtų įvertinti, kokios problemos kyla šiame procese. Laba svarbu yra tai, kitos šalys, Lietuvai kalbant apie žmogaus teisių pažeidimus, negalėtų atkreipti dėmesį į tokius pat pažeidimus Lietuvoje.

Arnoldas Pranckevičius siūlė atkreipti dėmesį ne tik į dabar kylančius iššūkius, bet ir į naujas atsiveriančias galimybes. Visų pirma reikėtų pasidžiaugti tuo, kad šioje situacijoje yra jaučiamas Europinis solidarumas, o tai taip pat parodo narystės Europos Sąjungoje prasmę. Per rekordiškai trumpą laiką buvo mobilizuotos „Frontex“ pajėgos, taip pat Europos Sąjunga jau skyrė papildomą finansavimą sienos apsaugai, nuolatos yra vykdomos konsultacijos ir su atskiromis ES šalimis. Ši situacija Lietuvai taip pat suteikia galimybę priminti pasauliui, kad Baltarusija yra nenuspėjama. Be to, tokiu būdu didėja Lietuvos partnerių supratimas apie Baltarusiją, didėja parama skelbiamoms sankcijoms bei didinama parama Baltarusijos pilietinei visuomenei.

Vytis Jurkonis teigė, kad vertinant migracijos mastus, dabartinė situacija vis dar nėra krizinė, bet vis dar išlieka klausimas dėl ateities. Taip pat yra akivaizdu, kad Baltarusija sąmoningai nukreipia migrantus į mūsų Lietuvos, nes pastaroji teigia, kad galėtų susitvarkyti migracijos srautais, tačiau to nedaro. Labai svarbu yra išlaikyti dabartinį Lietuvos tarptautinį statusą, kai Lietuva yra matoma kaip laisvės ir demokratijos sala, dėl to reikėtų neskirstyti migrantus pagal jų etniškumą. Vytis Jurkonis taip pat pabrėžė, kad sienos statymas pasienyje yra gana paprastas sprendimas reguliuojant migrantų srautus, tačiau ne ką mažesnė užduotis Lietuvai turėtų būti tinkamai sureguliuoti migracijos departamento veiklą, kuris dabar ne visada gali susitvarkyti su migracijos srautais. Tokiu atveju reikėtų atkreipti dėmesį migracijos departamento žmogiškuosius išteklius, darbuotojų kalbų mokėjimą, regiono supratimą ir pan. Baltarusijos režimas bando pasinaudoti šia situacija ir tokiu būdu baudžia vietos baltarusius, kurie negali išvykti ir sulaukti pagalbos iš Lietuvos, kadangi Lietuvos migracijos departamento resursai yra pilnai išnaudojami.

« Grįžti atgal

Kategorijos