Koks lietuvių požiūris į demokratiją, šalies institucijas, žiniasklaidą ir sąmokslo teorijas? GLOBSEC Trends 2021 Lietuvos rezultatų apžvalga

Rgp 17, 2021 | Naujienos, Publikacijos

Rytų Europos studijų centras ir toliau sėkmingai tęsia ilgametį bendradarbiavimą su vienu didžiausių Vidurio Europos analitinių centrų – GLOBSEC. Šiemet bendradarbiavimas su partneriais iš Slovakijos tęstas rengiant jau šešerius metus vykdomą „GLOBSEC Trends 2021“ tyrimą.

Kasmetinis „GLOBSEC Trends“ tyrimas yra skirtas nagrinėti ir palyginti visuomenės nuomonę apie demokratijos būklę, tikėjimą konspiracijos teorijomis, pasitikėjimą institucijomis ir žiniasklaidos vartojimo įpročius, užsienio veikėjų (ypač Rusijos ir Kinijos) įtaką dešimtyje Europos valstybių. Šiemet be Lietuvos tyrime taip pat dalyvavo Austrija, Bulgarija, Čekija, Estija, Latvija, Lenkija, Rumunija, Slovakija ir Vengrija.

Rytų Europos studijų centras parengė svarbiausių Lietuvos gyventojų apklausos rezultatų santrauką (ją galite rasti čia), o vieną iš tyrimo kampų – Lietuvos visuomenės požiūrį į šalies geopolitinę orientaciją – vaizdo įrašo formatu pristatė Lietuvos rezultatų apžvalgos autorius, centro analitikas Jurgis Vedrickas (įrašą galite rasti čia).

„Kaip visada, malonu matyti, kad mūsų visuomenė itin palankiai žvelgia į Vakarus. Vis dėlto reikia pastebėti, kad ji tuo pačiu metu gerokai menkiau remia daugelį Vakarų propaguojamų vertybių. Iš to kyla klausimas, kiek mūsų Vakarų kryptis yra susijusi su vertybiniais ir ideologiniais įsitikinimais ir kiek susijusios su noru atsitolti nuo Rytų arba dar konkrečiau – Rusijos“, – teigė J. Vedrickas.

Projekto vadovas Justinas Kulys džiaugėsi projekto tęstinumu ir produktyviu bendradarbiavimu su partneriais iš Slovakijos: „Džiaugiamės ilgamečiu bendradarbiavimu su GLOBSEC analitiniu centru ir iš jo kylančiais rezultatais. Šių metų „GLOBSEC Trends 2021“ tyrimas leidžia geriau suvokti ir palyginti kaip dešimties Europos šalių gyventojai vertina Rusijos ir Kinijos vykdomą politiką. Žvelgdami į šį tyrimą galime ne tik geriau suvokti Lietuvos gyventojų požiūrį, bet ir palyginti jį su mūsų sąjungininkais Vidurio ir Rytų Europos regione. Su demokratija, pasitikėjimu institucijomis, žiniasklaida susiję klausimai taip pat leidžia kalbėti ir apie Lietuvos viduje egzistuojančias problemas, iššūkius bei grėsmes.“

Bendradarbiaujant su GLOBSEC šiemet taip pat tikimasi išleisti interaktyvų žaidimą apie pernai metais vykusius Baltarusijos prezidento rinkimus bei analitinę apžvalgą apie Rusijos propagandą istorijos klausimais.

Pilną „GLOBSEC Trends 2021“ tyrimą (anglų kalba) galite rasti čia. Projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su GLOBSEC analitiniu centru. Projektas ir jo veiklos finansuojamos iš National Endowment for Democracy projekto „Understanding and Countering Authoritarian Interference“ lėšų.

« Grįžti atgal

Kategorijos