Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Įvykiai Geg 20, 2024

Diskusija LR Seime „Lietuvos interesai formuojant ES plėtros strategiją“

Nuotraukos šaltinis: Viktoriia Chorna

Gegužės 20 d. Rytų Europos studijų centras Lietuvos Respublikos Seime organizavo diskusiją pavadinimu „Lietuvos interesai formuojant ES plėtros strategiją“. Pokalbio metu su centro asocijuotu ekspertu Justinu Mickumi, pristačiusiu savo studiją „Plėtra, reformos ir ekonominis saugumas: siekiant bendro požiūrio į ES ateities darbotvarkes”, aptarėme svarbiausius su šia tema susijusius klausimus.

Kalbant apie ES plėtrą, pabrėžtas ambicijos ES trūkumas bei transformatyvios ir į ateitį orientuotos strategijos nebuvimas. Taip pat pažymėtina, jog ES plėtros kontekste ypač svarbu yra pagalvoti, kaip atrodys ES valdymas, kai joje bus daugiau nei trisdešimt  narių, taip pat apie veto teisės panaikinimą darbotvarkėje bei mokesčių reformą.

Diskusijoje taip pat daug dėmesio skirta aptarti ES ekonominiam bendradarbiavimui su kitomis šalimis bei ekonominio saugumo siekiui. Pavyzdžiui, Iš Lietuvos perspektyvos svarbu pažymėti, kad Lietuva yra viena ryškiausių ekonominio bendradarbiavimo vėliavnešių. Kai Kinija pradėjo kurti ekonominį spaudimą Lietuvai dėl Taivano atstovybės, Lietuva labai greitai tapo labai didelė ekonominio bendradarbiavimo entuziastė. Kalbant apie ekonominį saugumą, ypač svarbiu aspektu tampa diversifikacija. Neretai sakoma, kad ES turi plėtoti daugiau ekonominių ryšių, pasirašyti laisvos rinkos susitarimus su papildomomis šalimis ir taip sumažinti riziką – diversifikuojant savo prekybos partnerius.

Nuotraukų autorė Viktoriia Chorna