Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Įvykiai Geg 17, 2023

Diskusija „Rusijos karo Ukrainoje scenarijai. Kas bus, jei nutiks blogiausia?“

Diskusijoje apie Rusijos vykdomo karo prieš Ukrainą vystymosi scenarijus dalyvavo Dr. Hanna Hopko ir Daria Kaleniuk, International Centre for Ukraine Victory bendraįkūrėjos ir valdybos narės, bei Adam Roževič, RESC  politikos analitikas. Diskusiją moderavo Justinas Kulys, RESC projektų vadovas.

Diskusijos metu kalbėtojos pabrėžė, kad telkiant paramą Ukrainai karo kontekste Lietuva yra tikra lyderė. „Lietuva yra puikus pavyzdys, kaip turėtų atrodyti Vakarų lyderystė. Taip pat tikimės, kad Lietuva atliks svarbų vaidmenį Ukrainos stojimo į NATO kontekste. Bendraujant su Vakarų sąjungininkais svarbu išsakyti vieningą nuomonę ir pabrėžti, ką Ukrainos pralaimėjimas ir Vakarų paramos trūkumas reikštų NATO. Manau, kad šiais metais svarbu pradėti derybas dėl Ukrainos ir Moldovos narystės. Taip pat dėl kandidatės statuso Sakartvelui“, – sakė H. Hopko.

Diskusijos dalyviai taip pat sutiko su mintimi, kad būtina parengti aiškią strategiją, kuri Ukrainai padėtų kuo greičiau pasiekti pergalę. „Turi būti parengtas ilgalaikis planas, pagal kurį Ukrainai būtų nuolat tiekiama amunicija, kartu aiškiai nurodant, kad nesvarbu, kas nutiks mūšio lauke, Ukraina gaus nuolatinę paramą. Turime suvokti, kad, nepaisant žiaurios dabartinės karo padėties, mums pavyko išvengti blogiausio scenarijaus – Ukrainos okupacijos. Todėl šiuo metu turėtume sutelkti dėmesį į ilgalaikės pagalbos Ukrainai teikimą ir planavimą“, – pabrėžė D. Kaleniuk.

Nors Rusija nepasiekė savo pirminių invazijos tikslų, vis dėlto ji tęsia genocidą prieš ukrainiečius ir įvairiais būdais kenkia Ukrainos ekonomikai. Kaip pažymėjo diskusijos dalyvės, blogiausias karo baigties scenarijus Ukrainai ir pasauliui yra ne Ukrainos pralaimėjimas, o Rusijos branduolinio ginklo panaudojimas. „Grįžtant prie branduolinio ginklo panaudojimo aspekto, svarbu pripažinti, kad Rusija yra branduolinė galybė, o tai dar labiau apsunkina konfliktą. Galimo Rusijos ir NATO konflikto kontekste branduolinių ginklų panaudojimo rizika būtų gerokai didesnė“, – sakė H. Hopko.