Balandžio 28 d. Rytų Europos studijų centre, bendradarbiaujant su Užsienio reikalų ministerija, vyko diskusija „Energetinis saugumas Europoje permainų laikotarpiu“, kurioje buvo nagrinėjami pokyčiai ES energetikos sektoriuje prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje. Diskusijoje dalyvavo Olga Khakova, Atlantic Council Pasaulinio energetikos centro direktoriaus pavaduotoja Europos energetiniam saugumui, ir Gediminas Varvuolis, Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ambasadorius junglumui ir Trijų jūrų iniciatyvai. Diskusiją moderavo Tomas Janeliūnas, RESC vyr. tyrimų vadovas.
Pastaraisiais dešimtmečiais energetinio saugumo apibrėžtis Europoje ir, ko gero, visame pasaulyje pasikeitė. Dabar kalbama ne tik apie žaliuosius energijos išteklius, bet ir apie energijos tiekimo užtikrinimą. Tai ypač išryškėjo dėl Rusijos agresijos Ukrainoje. Svarstant energetinio saugumo klausimą, būtina atsižvelgti į šalies geografinę padėtį, į tai, ką galima pasigaminti šalies viduje, ir ką reikia importuoti. Svarbiausia, valstybės turi atsargiai žvelgti į energijos rinkos dalyvius, pavyzdžiui, tokius kaip Rusija.
Europa ne kartą buvo įspėta apie energetinio šantažo pavojų. Nepaisant neramaus meto, Europos Sąjunga sugebėjo užsitikrinti energijos tiekimą ir nuolat dirba, kad praėjusių metų scenarijus nepasikartotų. ES aktyviai plėtoja infrastruktūrą, kad galėtų geriau sujungti valstybes nares, taip pat kad būtų visiškai nepriklausoma nuo Rusijos importo ir nereikėtų už tai mokėti didelės kainos.