Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Geg 16, 2022

ES valstybių ir J.K. saugumo politikos pokyčiai vykstant Rusijos karui Ukrainoje

Pagrindiniai akcentai:

  • 2022 m. balandį buvo pranešta apie tai, kad dalis JAV lėšų karinei infrastruktūrai plėtoti bus skirta Jungtinei Karalystei. Didžioji Britanija taip pat paskelbė įšaldžiusi didžiausio Rusijos banko turtą ir nutrauksianti visas planuojamas šalies investicijas į Rusiją. Iki 2022 m. pabaigos ji sustabdys visą anglių ir naftos importą iš Rusijos. Be to, Jungtinė Karalystė sustiprins gynybinę pagalbą Ukrainai nauju 100 mln. svarų sterlingų vertės paramos paketu.
  • Vokietijos kancleris paskelbė apie savo ketinimą sukurti ir į Konstituciją įrašyti specialų 100 mlrd. eurų vertės fondą, skirtą bundesverui. 2022 m. šalies vyriausybė padidins išlaidas gynybai iki 2 mlrd. eurų. Taip pat Vokietija padidins karinės paramos užsienio šalims fondą iki 2 mlrd. eurų, iš kurių daugiausia bus skirta Ukrainai, kad padėtų jai įsigyti ginklų. Vokietijos finansų ministerija pranešė, kad skyrė beveik 3 mlrd. eurų plaukiojantiems suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) importo terminalams įsigyti. Tačiau Vokietija kol kas nepritaria Europos Sąjungos inicijuotam draudimui importuoti rusišką naftą ir nepritaria mokėjimams rubliais už Rusijos energiją.
  • Per Prancūzijos prezidento rinkimus dėmesys gynybai šalyje buvo žymiai sumažėjęs. Vykstant karui Ukrainoje, Žano Kastekso (Jean Castex) vadovaujama vyriausybė nusprendė sumažinti ginkluotųjų pajėgų biudžetą 300 mln. eurų, iš jų daugiau kaip 200 mln. eurų turėjo būti skirta karinei įrangai įsigyti. Nors Prancūzija neskelbia detalios informacijos apie karinę pagalbą, pranešama, kad visa pagalba Prancūzijai kainavo 120 mln. eurų. Ši suma yra perpus mažesnė nei Estijos Ukrainai skirta parama.
  • Lenkijos gynybos ministerijos vadovas patvirtino sutartį dėl trumpojo nuotolio oro gynybos elementų tiekimo pagal programą „Narew“. NATO rytiniame flange, įskaitant Lenkiją, dislokuojama vis daugiau Didžiosios Britanijos karių. Didžioji Britanija laikinai atsiųs į Lenkiją savo pažangiausią mobiliąją oro gynybos sistemą „Sky Sabre“, kad padėtų apsaugoti rytinį NATO flangą. Be to, Lenkijoje skirtingoms politinėms pažiūroms atstovaujančios partijos sutinka, kad sankcijos Rusijai turėtų būti griežtesnės. Lenkija taip pat sutiko būti viena iš galimo susitarimo, kuriuo būtų baigtas Rusijos ir Ukrainos karas, garantų. Į šią grupę taip pat įeis nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės, o taip pat Turkija ir Vokietija.

Dorota Sokolovska prie Rytų Europos studijų centro komandos prisijungė 2021 metų liepą. Vadovauja projektui, skirtam stiprinti Baltarusijos pilietinę visuomenę. Dorota taip pat prisideda prie analitinio turinio kūrimo, yra kelių studijų saugumo bei tarptautinių santykių temomis autorė. Turi profesionalią kelerių metų darbo žurnalistikoje patirtį. Šiuo metu studijuoja Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute, domisi politine filosofija bei idėjų istorija.

Adam Roževič RESC dirba projektų vadovu bei yra aktyvus Lenkų diskusijų klubo narys. Adamas prisideda prie renginių ir diskusijų organizavimo, kurios iškelia tautinių mažumų problemas vyriausybinėms ir ir nevyriausybinėms organizacijoms. Jis taip pat organizuoja Jaunojo politikos mokslininko mokyklą, kurioje jaunimas yra supažindinamas su skaidriais rinkimais, yra skatinama žodžio laisvė ir lygybė taip stiprinant demokratijos procesą Lietuvoje. Rytų Europos studijų centre Adamas taip pat prisideda prie studijų ir kitų rekomendacinių politikos vykdymo dokumentų rašymo bei padeda organizuoti aukšto lygio renginius.