Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Lie 07, 2022

Baltarusijos tendencijos 2022-2

Pagrindiniai akcentai:

  • Prognozuojama, kad dėl sankcijų poveikio Baltarusijos ekonomika kasmet gali prarasti 16–18 mlrd. JAV dolerių, o 2022 m. galima tikėtis net 4,1 proc. šalies BVP smukimo.
  • Siekdama sumažinti sankcijų poveikį, Baltarusija ketina vykdyti aktyvią ekonomikos skatinimo politiką – fiksuoti dalies prekių ir paslaugų kainas ir šalies įmonėms sumažinti administracinę atsakomybę už nusižengimus.
  • Tęsiasi provokaciniai ir Rusijai palankūs Baltarusijos vadovybės veiksmai ir pareiškimai Ukrainos atžvilgiu. Baltarusijoje įkurta Pietinė operacinė karinė apygarda, o į Ukrainos pasienio rajoną, siekiant išlaikyti Ukrainos dėmesį, įvestos Baltarusijos specialiųjų operacijų pajėgos.
  • Keičiantis karo eigai, Baltarusija pradėjo akcentuoti „tikslios veiksmingos diplomatijos“ svarbą, siekdama pakeisti neigiamą Vakarų požiūrį.
  • Baltarusijoje vis dažniau persekiojami aktyvistai, reiškiantys poziciją prieš Rusijos karą Ukrainoje ir Baltarusijos laikyseną jo akivaizdoje. Gegužės mėnesį šalyje už antikarinius protestus sulaikyta daugiau nei 1500 baltarusių.

Andrius Prochorenko baigė Vilniaus universitetą, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutą, viešosios politikos analizės magistro programą, RESC jau yra sukaupęs 3 metų darbo patirtį. Andrius domisi politine ekonomika ir RESC yra atsakingas tarptautinių projektų, susijusių su hibridinėmis grėsmėmis, informaciniais karais ir Rytų partnerystės šalių raida vykdymą, taip pat jų paraiškų ir ataskaitų paruošimą. Jis taip pat prisideda prie aukšto lygio politinių renginių ir konferencijų organizavimo, kitų nacionalinių ir tarptautinių projektų įgyvendinimo, yra mokslinių studijų bendraautorius, kalba anglų ir rusų kalbomis.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistras, prie RESC komandos prisijungė 2022 m. Antonas prisideda prie analitinio ir informacijos turinio kūrimo, koncentruojasi į Rusijos, Baltarusijos, Rytų partnerystės šalių tematiką.