Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Vas 09, 2023

Baltarusijos tendencijos 2023-01

TEISMAI. Sausio 9 d. Minsko teisme buvo pradėta nagrinėti internetinio dienraščio Tut.by byla, prasidėta dar 2021 m. Šiuo metu kaltinimai yra pateikti portalo generalinei direktorei ir vyriausiajai redaktorei, dviem žurnalistėms ir įmonės patarėjai teisės klausimais. Teismo procesas vyksta už uždarų durų, todėl jo detalės kol kas nežinomos.

Sausio 17 d. prasidėjo Svetlanos Cichanouskajos, Pavelo Latuškos ir kitų Koordinacinės tarybos narių teismas už akių. Visiems jiems pareikšti įvairūs kaltinimai, įskaitant kaltinimus valstybės išdavyste bei siekiu užgrobti valdžią. Byla nagrinėjama specialia procesine tvarka, įtvirtinta Baltarusijoje praėjusių metų liepą, teisme nedalyvaujant nei vienam iš bylos kaltinamųjų.

SANKCIJOS. ES ruošiasi jau vasario mėnesį įvesti naujas sankcijas Baltarusijai, skirtas energetikai ir technologijoms. Naujos sankcijos rengiamos už Baltarusijos vaidmenį remiant Rusijos invaziją į Ukrainą. Siūlomos sankcijos bus išlyginamosios, ir atitiks tas, kurias ES anksčiau pritaikė Rusijai.

AFRIKA. Sausio 30 d. Aliaksandras Lukašenka atvyko su vizitu į Zimbabvę. Tai buvo jo pirmas vizitas Afrikos šalyje į pietus nuo Sacharos ir vienas pirmų vizitų po 2020 m. ne NVS šalyje. Vizito metu buvo pasirašyti įvairūs dvišalę prekybą lengvinantys susitarimai.

DARBO RINKA. Kaip skelbia oficiali Baltarusijos statistikos tarnyba „Belstat“, IT srities specialistų nutekėjimas iš Baltarusijos per 2022 metus viršijo 16,5 tūkst. Būtent toks atleidimų skaičius viršijo naujų įdarbinimų skaičių Baltarusijos IT srityje.

Ši padėtis atkartoja bendrą tendenciją Baltarusijos darbo rinkoje. Palyginus su 2021 m. gruodžiu, 2022 m. pabaigoje Baltarusijos ekonomikoje dirbančių žmonių skaičius sumažėjo 67,6 tūkst. žmonių, o per dvejus metus, palyginus su 2020 m. gruodžio mėn., Baltarusijos ekonomika neteko jau 113,7 tūkst. darbuotojų.

PRATYBOS. Paskutinę sausio dieną Baltarusijoje prasidėjo jungtinės Regioninės pajėgų grupės štabo vadovybės mokymai. Juose Baltarusija ir Rusija vykdys užduotis, kurie keliami Sąjunginės valstybės regioninei karių grupei „atsižvelgiant į pastarųjų metų ginkluotus konfliktus“.

Sausio 16 d. Baltarusijoje buvo paskelbtos ir plataus masto bendros Baltarusijos ir Rusijos ginkluotųjų pajėgų aviacijos padalinių taktinės skrydžių pratybos. Pratybos vyko dvi savaites, jų metu buvo naudojami visi Baltarusijos karinių oro pajėgų ir oro gynybos pajėgų aerodromai ir poligonai.

NAUJAS MINISTRAS. 2022 m. pabaigoje Sergėjus Aleinikas paskirtas nauju Baltarusijos užsienio reikalų ministru.  Prieš tai jis ėjo užsienio reikalų ministro pirmojo pavaduotojo pareigas ir ilgą laiką buvo diplomatu Šveicarijoje, Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje. Buvusio Baltarusijos diplomato Pavelo Slunkino teigimu, šis paskyrimas galimai rodo, kad A. Lukašenka vis dar tikisi atnaujinti ryšius su Vakarais, jei atsirastų tokia proga.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistras, prie RESC komandos prisijungė 2022 m. Antonas prisideda prie analitinio ir informacijos turinio kūrimo, koncentruojasi į Rusijos, Baltarusijos, Rytų partnerystės šalių tematiką.