Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Vas 27, 2023

Baltarusijos tendencijos 2023-02

VIZITAI MASKVOJE IR MINSKE. Vasario 17 d. A. Lukašenka eilinį kartą atvyko į Maskvą deryboms su V. Putinu. Vizito metu jie aptarė saugumo, gynybos, taip pat šalių integracijos Sąjunginės valstybės rėmuose klausimus. Didžioji dalis susitikimo buvo uždara, tačiau tikėtina, kad buvo aptariamas Rusijos noras panaudoti dalį Baltarusijos karinės pramonės savo kariuomenės apginklavimui. Vizito metu A. Lukašenka taip pat teigė, kad Baltarusija yra pasirengusi prisidėti gaminant Su-25 naikintuvus bei dalį elektronikos, kurios gamybos galimybių Maskva neteko dėl jai įvestų sankcijų.

Vos keliomis dienomis anksčiau, vasario 14 d. Minske apsilankė Vengrijos užsienio reikalų ministras Peter Sijarto, tapęs pirmuoju ES valstybės aukščiausio rango atstovu, apsilankiusiu Minske per ilgą laiką. Anot paties ministro, jis siekė išsiaiškinti Minsko galimybes paveikti Maskvą jos kare prieš Ukrainą bei prašė Baltarusijos vadovų nesiimti veiksmų, kurie galėtų dar labiau eskaluoti karą ar išplėsti jo geografiją.

TEISMAI. Vasario 16 d. Minsko rajono teisme prasidėjo Romano Protasevičius, sulaikyto 2021 m. gegužę po priverstinio Ryanair lėktuvo nutupdymo Minske, baudžiamosios bylos nagrinėjimas. R. Protasevičiui inkriminuojami kaltinimai pagal septinis Baudžiamojo kodekso straipsnius. Nors po savo arešto R. Protasevičius pradėjo bendradarbiauti su Baltarusijos pareigūnais, teisininkų vertinimu, jeigu jis bus pripažintas kaltu pagal visus kaltinimus, jam nepavyks išvengti realios laisvės atėmimo bausmės.

Vasario 15 d. Baltarusijos generalinė prokuratūra taip pat paskelbė, kad per praėjusius metus Baltarusijos teismai išnagrinėjo daugiau nei 1600 „ekstremistinės pakraipos“ baudžiamųjų bylų, o tai sudarė apie 5% visų teismuose nagrinėtų bylų. Daugeliu atvejų, kai baudžiamosios bylos pasiekdavo teismą, prokurorai nebeatsisakydavo nė vieno kaltinimo. Teismų sprendimais iš dalies kaltinimai panaikinti 44 asmenims, o pilnai – tik 8 asmenims.

MINISTRO MIRTIS. Vasario 19 d. nepriklausomas baltarusių laikraštis „Naša Niva“ paskelbė, kad anot kelių jo šaltinių, buvusio Baltarusijos užsienio reikalų ministro Vladimiro Makėjaus netikėtos mirties priežastimi praeitų metų lapkričio pabaigoje galimai tapo savižudybė.

SIENA. Vasario 10 d. Lenkija uždarė vieną didžiausių pasienio su Baltarusija punktą „Bobrovniki-Berestovica“. Oficialia uždarymo priežastimi tapo susirūpinimas dėl valstybės saugumo. 2021 m. migrantų krizės metu Lenkija uždarė didžiausią pasienio kontrolės punktą „Kuznitsa Belostotskaya-Bruzgi“, todėl dabar Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje lieka tik du aktyvūs kontrolės punktai – „Terespolis-Brest“ (lengviesiems automobiliams) ir „Kozloviči-Kukuryki“ (krovininiam transportui).

Vasario 17 d. Lietuva taip pat uždarė geležinkelio pasienio kontrolės punktą su Baltarusija „Stasylos-Beniakoniai“, nes būtent per jį iš Baltarusijos ėjo didžioji dalis kontrabandos. Krovininių sąstatų judėjimas per Stasylas bus atnaujintas, kuomet jame bus įrengta stacionari rentgeno kontrolės sistema – tai planuojama padaryti 2024 m. pabaigoje.

 

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistras, prie RESC komandos prisijungė 2022 m. Antonas prisideda prie analitinio ir informacijos turinio kūrimo, koncentruojasi į Rusijos, Baltarusijos, Rytų partnerystės šalių tematiką.