Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Biuletenis Bal 04, 2023

Baltarusijos tendencijos 2023-05

Nuotraukos šaltinis: Sputnik/Vladimir Astapkovich/Kremlin via REUTERS

ATOMINIS GINKLAS. Kovo 25 d. Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ruošiasi Baltarusijoje dislokuoti taktinį atominį ginklą nuo šių metų liepos 1 d., kuomet bus užbaigti saugyklų statymo darbai. Pasak Putino, Rusija šioje situacijoje elgiasi kaip JAV, ir neperduoda atominio ginklo kitai šaliai, o tik dislokuoja jį kitoje šalyje. Visgi, jis taip pat pasakė, kad Rusija jau perdavė Baltarusijai „Iskander“ raketinius kompleksus, kurie galėtų būti branduolinių ginklų nešėjais, bei padėjo modifikuoti 10 Baltarusijos oro pajėgų lėktuvų tokio tipo ginklų naudojimui.

Savo kasmetinėje kalboje parlamentui A. Lukašenka teigė, kad branduolinio ginklo grąžinimas į Baltarusiją susijęs su Vakarų sankcijų daromu spaudimu ir pabrėžė, kad tai buvo jo, o ne Putino idėja.

A. Lukašenka apie branduolinio ginklo dislokavimą Baltarusijos teritorijoje kalba dar nuo 2022 metų vasario, o parengti baltarusiškus kovinius lėktuvus branduolinių ginklų nešimui prašė 2022 m. birželį. Po 2022 m. vasario 27 d. įvykusio referendumo Baltarusijos konstitucijoje buvo atsisakyta nebranduolinio valstybės statuso.

ASTRAVO AE ANTRASIS BLOKAS. Kovo 25 d. minimaliu reguliuojamu galios lygiu buvo paleistas antrasis Astravo atominės elektrinės energijos blokas. Paleidus antrąjį bloką, Astravo elektrinė teoriškai galėtų gaminti apie 18 mlrd. kWh per metus. Nuo kitų metų Baltarusija planuoja elektrinėje pagamintą elektrą eksportuoti į Rusiją.

Kovo 31 d. Lietuvos užsienio reikalų ministerija perdavė Baltarusijai protesto notą su reikalavimu nedelsiant sustabdyti atominės elektrinės projektą, kol bus išspręsti visi tarptautinių patikrinimų ir branduolinės saugos misijų metu nustatyti trūkumai. Užsienio reikalų ministerija taip pat priminė grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitą, kurioje kalbama apie praėjusių metų incidentų Astravo AE slėpimą bei nustatytus reaktorių sistemų defektus.

EKONOMIKA. Kovo 30 d. nepriklausomas baltarusių dienraštis „Naša Niva“ pristatė ataskaitą apie Rusijos subsidijas Baltarusijai teikiamai naftai bei gamtinėms dujoms. Anot ataskaitos, Rusijos subsidijų suma 2022 metais tapo didžiausia istorijoje ir buvo daugiau nei tris kartus didesnė nei 2021 metais.

Nors Baltarusijai teikiamos naftos ir dujų kaina bei kiekiai nuo praeitų metų yra įslaptinti, kelių šaltinių vertinimu, naftos ir dujų subsidijų iš Rusijos suma 2022 metais siekė 15,481 mlrd. JAV dolerių (2021 metais – 4,96 mlrd. JAV dolerių).

Tarptautinis valiutos fondas įvertino, jog 2005–2015 m. laikotarpiu Rusijos subsidijos Baltarusijai tiekiamai naftai ir dujoms iš viso sudarė 106 mlrd. JAV dolerių, arba apie 9,7 mlrd. JAV dolerių per metus. Skirtingais metais tai sudarė nuo 11 %  iki 27 % Baltarusijos BVP. Nors 2022 metų subsidijų suma tapo rekordine, tai vis tiek neišgelbėjo Baltarusijos ekonomikos nuo susitraukimo – net oficialiais duomenimis, 2022 m. Baltarusijos BVP sumažėjo 4.7%.

NAUJAS PULKAS. Kovo 23 d. Baltarusijos gynybos ministerija pranešė, kad Baltarusijos sausumos pajėgų sudėtyje suformuotas naujas priešlėktuvinis raketinis pulkas.

2016 m. tuometinis gynybos ministras Andrejus Ravkovas, parlamente pristatydamas naująją Baltarusijos gynybos doktriną, skelbė, kad taikos metu Baltarusijos kariuomenėje yra trys priešlėktuvinių raketų pulkai.

Iki šiol, remiantis atvirais duomenimis, Baltarusijoje buvo keturi priešlėktuviniai raketų pulkai: 115-asis priešlėktuvinių raketų pulkas Breste, 377-asis gvardijos priešlėktuvinių raketų pulkas Polocke, 740-asis priešlėktuvinių raketų pulkas Borisove ir 147-asis priešlėktuvinių raketų pulkas Bobruiske. Naujasis, jau penktas pulkas, įkurtas Luninece.

105-osios BALTARUSIJOS LIAUDIES RESPUBLIKOS METINĖS. Kovo 25 d. baltarusiai minėjo 105-aisais nepriklausomos Baltarusijos Liaudies Respublikos paskelbimo metines.

1918 m. kovo 25 d. baltarusių Rada, žinomus tautinius baltarusių veikėjus jungianti reprezentacinė institucija, Minske paskelbė nepriklausomą ir demokratinę Baltarusijos Liaudies Respubliką. Respublikos egzistavimas buvo trumpalaikis, kadangi baltarusių Radai nepavyko pasiekti plataus tarptautinio Respublikos pripažinimo, о 1918 metų pabaigoje Raudonajai armijai užėmus Minską, Respublikos egzistavimas de facto baigėsi. 1919 m. pradžioje buvo paskelbta Baltarusijos Socialistinė Tarybinė Respublika TSRS sudėtyje, tačiau dalis istorikų mano, kad sovietų valdžia nebūtų žengusi ir šio žingsnio, jei prieš tai nebūtų Baltarusijos Liaudies Respublikos precedento.

Mūsų laikais Respublikos paskelbimo šventė dažnai vadinama „Valios diena“ ir yra plačiai švenčiama baltarusių diasporoje, tačiau pačioje Baltarusijoje neturi oficialaus statuso ir yra suvokiama kaip opozicijos ir protestuotojų diena. Po 2020 m. protestų Baltarusijos valdžia stipriai riboja galimybes švęsti šią šventę šalies viduje.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistras, prie RESC komandos prisijungė 2022 m. Antonas prisideda prie analitinio ir informacijos turinio kūrimo, koncentruojasi į Rusijos, Baltarusijos, Rytų partnerystės šalių tematiką.