Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Bal 17, 2023

Baltarusijos tendencijos 2023-06. Atsakomasis Baltarusijos delegacijos vizitas Vengrijoje

Nuotraukos šaltinis: AFP/Sputnik

BALTARUSIJOS URM VIZITAS VENGRIJOJE. Balandžio 11 d. Baltarusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Aleinikas su oficialiu vizitu apsilankė Vengrijoje. Formaliai tai atsakomasis vizitas į Vengrijos užsienio reikalų ir užsienio prekybos ministro Peterio Szijjarto vizitą Minske šių metų vasarį, tačiau tai pirmas Baltarusijos užsienio reikalų ministrų vizitas Europos Sąjungoje nuo pat 2020 m. Baltarusijos prezidento rinkimų.

Balandžio 12 d. dalyvaujant dviems ministrams Budapešte įvyko tarpvyriausybinės ekonominio bendradarbiavimo komisijos posėdis. Prieš tai Baltarusijos užsienio reikalų ministras taip pat susitiko su Vengrijos žemės ūkio ministru Istvanu Nagy. Nors vizitas pagrinde buvo skirtas prekybos klausimams, vizito metu Sergejus Aleinikas taip pat padarė pareiškimą, kuriame kaltę dėl karo Ukrainoje perkėlė „JAV ir jų satelitams“, teigdamas, kad „Baltarusija, kaip ir Vengrija, yra taikos pusėje“, bei paragino nedelsiant paskelbti paliaubas ir pradėti derybas tarp Rusijos ir Ukrainos.

Iš Vengrijos Sergejus Aleinikas išskrido į Samarkandą NVS šalių užsienio reikalų ministrų susitikimui.

SOFIJOS SAPIEGOS EKSTRADICIJA. Baltarusijos generalinė prokuratūra patenkino Sofijos Sapiegos prašymą perkelti ją į Rusiją bausmės atlikimui.

2021 m. gegužės 23 d. Sofija Sapiega kartu su Romanu Protasevičiumi buvo sulaikyta Minsko oro uoste po to, kai Baltarusijos valdžios institucijos priverstinai nutupdė oro bendrovės „Ryanair“ lėktuvą. Sofija buvo kaltinama Telegram kanalo „Baltarusijos juodoji knyga“, kuriame skelbiami Baltarusijos teisėsaugininkų asmens duomenys, administravimu, ir nuteista šešerių metų laisvės atėmimo bausmei. 2023 m. balandį paaiškėjo, kad ji gali būti perkelta atlikti bausmės į Rusiją, kadangi yra Rusijos, o ne Baltarusijos, pilietė. Šiuo metu jos šeima laukia teismo proceso Rusijoje rezultato. Po to kai teismas nustatys likusios bausmės laiką, jos perkėlimas iš Baltarusijos taps formaliai įmanomu.

KARINĖS PARENGTIES PATIKRINIMAS. Balandžio 3 d. Baltarusijos gynybos ministerija vėl pradėjo ginkluotųjų pajėgų kovinės parengties patikrinimą. Pasak Saugumo tarybos valstybės sekretoriaus Aleksandro Volfovičiaus, patikrinimas visoje šalyje truks apie mėnesį ir vyks ne tik padalinių dislokacijos rajonuose, bet ir visoje Baltarusijoje, įskaitant valstybės sienos prieigas.

Balandžio 14 d. Baltarusijos gynybos ministerija paskelbė, jog užduotims vykdyti yra parengtas vienas iš Vakarų operatyvinės vadovybės junginių, kurio sudėtis po rezervistų mobilizacijos padidinta iki šešių tūkstančių vyrų.

BELSTATAS SLAPTINS DUOMENIS. Balandžio 5 d. Baltarusijos Nacionaliniame teisiniame portale buvo paskelbtas dekretas, leidžiantis Belstatui oficialiai neatskleisti statistinių duomenų, jeigu jų platinimas ar pateikimas gali pakenkti Baltarusijos nacionaliniam saugumui, taip pat „viešajai tvarkai, moralei, juridinių ir fizinių asmenų teisėms ir teisėtiems interesams“. Kas nuspręs, ar duomenų paskelbimas gali padaryti tokią žalą, dokumente nenurodoma. Prieigą prie šių duomenų turės tik aukšto rango pareigūnai.

Dalį fiksuojamos statistikos Belstatas pradėjo slėpti dar pandemijos metu, ir iki šiol viešai neskelbia mirtingumo ir gimstamumo nuo 2020 m. duomenų. Vėliau taip pat viešai nebebuvo skelbiami duomenys apie Baltarusijos užsienio prekybos apimtis, pensininkų skaičių šalyje, detali informacija apie biudžeto išlaidas ir valstybės skolos būklę ir net įdarbintų bei atleistų IT darbuotojų skaičių.

KANDIDATO Į PREZIDENTUS TEISMAS. Balandžio 6 d. Minsko teismas dar vienam buvusiam kandidatui į prezidentus Andrejui Dmitrijevui skyrė pusantrų metų laisvės atėmimo bausmę už dalyvavimą protestuose 2020 m.

Andrejus Dmitrijevas buvo sulaikytas 2021 m. rugpjūtį, bet vėliau paleistas su pasižadėjimu neatskleisti informacijos. Jis vėl buvo sulaikytas 2023 m. sausio 11 dieną. Dmitrijevas kandidatavo 2020 m. prezidento rinkimuose, ir, Baltarusijos centrinės rinkimų komisijos duomenimis, gavo 1,2 proc. balsų. Iš karto po rinkimų jis pareikalavo perskaičiuoti balsus ir pareiškė paramą Svetlanai Cichanovskajai.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistras, prie RESC komandos prisijungė 2022 m. Antonas prisideda prie analitinio ir informacijos turinio kūrimo, koncentruojasi į Rusijos, Baltarusijos, Rytų partnerystės šalių tematiką.