Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Biuletenis Geg 16, 2023

Baltarusijos tendencijos 2023-8. Politinių kalinių mirtis ir dingimas

Nuotraukos šaltinis: AFP/ Sputnik

NUOSPRENDIS R. PROTASEVIČIUI. Gegužės 3 d. Minsko srities teismas paskelbė nuosprendį žymioje „NEXTA byloje“. Ramanas Protasevičius nuteistas 8 metams sustiprinto režimo kolonijoje, Stepanas Putyla – 20 metų, o Janas Rudikas – 19 metų. Iš trijų nuteistųjų tik Ramanas Protasevičius, sulaikytas 2021 m. po priverstinio „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo Minske, šiuo metu yra Baltarusijoje. Stepanas Putyla ir Janas Rudykas nuteisti už akių. 

Po „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo, Ramanas Protasevičius pradėjo aktyviai bendradarbiauti su tyrimu, kelis kartus davė interviu Baltarusijos valstybiniai žiniasklaidai, kuriuose kritikavo Baltarusijos opoziciją ir savo buvusius kolegas. 2022 m. sausį R. Protasevičius taip pat paskelbė, kad buvo paleistas iš namų arešto ir įsidarbino centre „Sisteminė žmogaus teisių apsauga“, kurį keliais mėnesiais anksčiau įsteigė provyriausybinis ir prorusiškas aktyvistas Dmitrijus Beliakovas. 

Nepaisant to, „NEXTA“ buvusiam redaktoriui buvo pateikti kaltinimai pagal septynis Baudžiamojo kodekso straipsnius, ir išvengti realios laisvės atėmimo bausmės R. Protasevičius galėjo tik tuo atveju, jei jam būtų panaikinti kaltinimai arba jis būtų išteisintas bent dėl trijų inkriminuotų straipsnių, už kurios numatoma išimtinai reali laisvės atėmimo bausmė. Visgi 2023 m. balandį Minsko srities teismas dar labiau sugriežtino kaltinimus Ramanui Protasevičiui ir galiausiai neišteisino jo nė dėl vieno iš pateiktų kaltinimų.

LUKAŠENKOS SVEIKATA. Nuo praėjusios savaitės Baltarusijoje viena pagrindinių diskusijų temų tapo Aliaksandro Lukašenkos sveikata. To priežastis – jo pasirodymas gegužės 9 d parado Maskvoje metu, kai A. Lukašenka nesugebėjo pėsčiomis nueiti 300 metrų, nepasirodė oficialiuose pusryčiuose Kremliuje ir vakare nepasakė savo tradicinės kalbos Minske. Per paradą Maskvoje „Reuters“ taip pat nufotografavo tai, kas atrodo kaip elastinis tvarstis ant A. Lukašenkos dešinės rankos.

Vėliau žurnalistai pastebėjo neatitikimų ir A. Lukašenkos darbotvarkėje. Dar kovo 2021 m. TUT.BY išsamiai išnagrinėjo jo grafiką ir priėjo išvados, kad trečiadienis jam yra poilsio diena, ketvirtadienis – „pasitarimų diena“, o penktadienis – darbo kelionių ir susitikimų su kolektyvais diena. Tačiau nuo trečiadienio, gegužės 10 d., po savo grįžimo iš Maskvos ir iki pat savaitės pabaigos nebuvo skelbta jokios informacijos apie A. Lukašenkos darbotvarkę. 

KARINĖS PLĖTROS PROGRAMA. Gegužės 12 d. Aliaksandras Lukašenka pasirašė įstatymą dėl karinio-techninio bendradarbiavimo su Rusijos Federacija programos, sudarytos praėjusių metų rugsėjį, ratifikavimo. Pradedama įgyvendinti programa numato Baltarusijos ir Rusijos tarpusavio ginklų ir karinės technikos tiekimą, bendrus projektus kariniame-pramoniniame komplekse, naujų ginklų ir karinės technikos kūrimą ir gamybą iki 2025 m. Iš viso programa numato 199 projektų įgyvendinimą, tačiau kadangi programa apima 2022-2025 m. laikotarpį, kai kurios joje numatytos priemonės jau buvo įgyvendintos praėjusiais metais. Pavyzdžiui, Baltarusijos ginkluotų pajėgų S-300 kompleksų kapitalinis remontas, priešlėktuvinių raketų sistemų „Tor“ tiekimas ir kt. 

EKONOMINĖS PERSPEKTYVOS AZIJOJE. Gegužės 4 d. „Naujų idėjų centras“ išleido buvusio diplomato Pavelo Macukevičiaus parengtą analizę apie Baltarusijos valdžios bandymą perorientuoti ekonomiką į Azijos šalių rinkas, bei Azijos regiono svarbą Baltarusijai apskritai. 

Remiantis šia analize, Baltarusijos interesai vystyti perkybą ir bendradarbiavimą su Azijos šalimis yra objektyvūs dėl Azijos dydžio ir jos dalies pasaulio ekonomikoje, todėl šie interesai išliks nepriklausomai nuo politinio režimo šalyje. Esamoje situacijoje, tarptautinis A. Lukašenkos režimo toksiškumas daugumai Azijos šalių beveik neturi reikšmės ir savaime nestabdo nuo bendradarbiavimo, tačiau grėsmė patirti antrines sankcijas stipriai atgraso nuo intensyvesnių ryšių su Baltarusija. Todėl demokratizacijos Baltarusijoje atveju, galimybės visiškai įgyvendinti Baltarusijos interesus Azijoje yra daug didesnės, nei esant A. Lukašenkos režimui, o visapusiškai realizuoti ilgalaikius Baltarusijos interesus Azijoje padėtų santykių su Vakarais normalizavimas, Baltarusijos nedalyvavimas Rusijos kare su Ukraina, šalies tranzitinio patrauklumo stiprinimas ir diplomatijos bei verslo aprūpinimas paruoštais žmogiškaisiais ištekliais.  

Visgi, anot analizės, nereikėtų ir pervertinti potencialių Baltarusijos ir Azijos šalių bendradarbiavimo galimybių, kadangi Baltarusija nėra geografiškai susijusi su Azija, neturi reikšmingo prekybos srauto nė su viena Azijos šalimi, ir nėra itin svarbių prekių ar paslaugų tiekėja nė vienai iš jų, o pačios Azijos rinkos yra gerai diversifikuotos ir potencialių nišų Baltarusijos prekėms jose nėra itin daug. 

POLITINIŲ KALINIŲ MIRTIS IR DINGIMAS. Gegužės 7 d. Vitebsko 3-ojoje pataisos kolonijoje mirė politinis kalinys Nikolajus Klimovičius, kurį 2022 m. gruodį sulaikė už tai, kad jis pasidalino satyrine nuotrauka socialiniame tinkle „Odnoklassniki“. Nikolajus Klimovičius buvo pensininku su nustatyta II invalidumo grupe, patyręs insultą ir sunkią širdies operaciją. Tyrimo metu teisėsaugos pareigūnai su vyru tris kartus įrašinėjo „atsiprašymo“ vaizdo įrašus, vežiodami jį iš vienos milicijos nuovados į kitą, dėl ko jam jau tada prireikė medikų pagalbos. Vyras buvo apkaltintas Aliaksandro Lukašenkos įžeidimu ir 2023 m. vasario 28 d. nuteistas vienerių metų laisvės atėmimo bausme pagal Baltarusijos baudžiamojo kodekso 368 straipsnį. 

Užuojautą dėl mirties pareiškė Europos Tarybos generalinė sekretorė Marija Pejčinović-Burić, ir Sviatlana Cichanouskja. 

Be to, iki šiol nėra informacijos ir apie kito politinio kalinio, buvusio kandidato į prezidentus, Viktaro Babarykos buvimo vietą. Gegužės 13 d. valdžios atstovai jo giminėms pranešė, kad Viktaro Babarykos nėra Volodarskio sulaikymo izoliatoriaus ligoninėje, į kurią, pagal ankstesnius pranešimus, jis buvo atgabentas iš bausmės atlikimo vietos Novopolacko pataisos kolonijoj Nr. 1. Gegužės 12 d. žmogaus teisių gynėjai taip pat išsiaiškino, kad Viktaras Babaryka daugiau nebėra įtrauktas į savo būrio Novopolocko kolonijoje sąrašą.  

Praeitą savaitę Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, raginančią Minską nutraukti žiaurų elgesį su Viktoru Babaryku ir kitais politiniais kaliniais Baltarusijoje. 

 

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistras, prie RESC komandos prisijungė 2022 m. Antonas prisideda prie analitinio ir informacijos turinio kūrimo, koncentruojasi į Rusijos, Baltarusijos, Rytų partnerystės šalių tematiką.