Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Bir 12, 2024

Baltarusijos Tendencijos 2024-5. Nerami kaimynystė

Nuotraukos šaltinis: Kadir Aksoy/Flickr
Santrauka

Gegužės 10 d. daugiau kaip 140 nelegalių migrantų bandė šturmuoti Baltarusijos ir Lenkijos sieną iš Baltarusijos pusės. Susirėmimo su pareigūnais metu migrantai į juos mėtė akmenis ir medžių šakas, o pasieniečiai migrantų šturmo bandymą malšino vandens patrankomis. Galiausiai sienos kirtimo bandymas buvo sustabdytas.

PADĖTIS PASIENYJE SU LENKIJA. Po ilgos pertraukos, gegužės mėnesį vėl paaštrėjo migracijos situacija Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje.

Gegužės 10 d. daugiau kaip 140 nelegalių migrantų bandė šturmuoti Baltarusijos ir Lenkijos sieną iš Baltarusijos pusės. Susirėmimo su pareigūnais metu migrantai į juos mėtė akmenis ir medžių šakas, o pasieniečiai migrantų šturmo bandymą malšino vandens patrankomis. Galiausiai sienos kirtimo bandymas buvo sustabdytas.

Vėliau, gegužės 28 d., malšinant dar vieną migrantų grupės bandymą prasiveržti iš Baltarusijos pusės netoli Lenkijos kaimo Dubicze-Cerkiewne, lenkų karys Mateusz Sitek buvo sužeistas peiliu, pritvirtintu prie lazdos, kai priartėjo prie pasienio tvoros. Karys buvo pristatytas į ligoninę, jo būklė įvertinta kaip sunki. Vėliau karys mirė.

Kitą dieną po šio incidento Lenkijos ministras pirmininkas Donald Tusk pareiškė, kad vyriausybė svarstys galimybę atkurti 200 metrų buferinę zoną pasienyje su Baltarusija. Lenkijos gynybos ministras Władysław Kosiniak-Kamysz savo ruožtu pranešė, jog bus sustiprintas Lenkijos sienos patruliavimas ir prie sienos bus dislokuota dar daugiau karių.

Po šių įvykių, Lenkijos interneto svetainė „Onet“ tai pat pranešė apie trijų karių, atidengusių įspėjamąją ugnį į migrantus, sulaikymą. Prokuratūra apkaltino du karius viršijus įgaliojimus ir sukėlus pavojų kitų žmonių gyvybei. Trečiasis sulaikytasis turi liudytojo statusą. Tiriamas incidentas įvyko dar balandžio mėnesio pradžioje, sienos ruože netoli to paties Dubicze-Cerkiewne kaimo.

PABĖGĘS TEISĖJAS. Gegužės 6 d., Minske, Baltarusijos valstybinės žiniasklaidos agentūros „Belta“ viešos konferencijos metu, Varšuvos vaivadijos administracinio teismo teisėjas Tomasz Schmydt paprašė prieglobsčio Baltarusijoje.

Gegužės 10 d. Lenkijos Respublikos nacionalinė prokuratūra Tomaszui Szmydtui pateikė kaltinimus šnipinėjimu, o gegužės 15 d. išdavė jo arešto orderį.

Pats Tomasz Schmydt savo veiksmą pavadino protestu prieš Lenkijos politiką Baltarusijos ir Rusijos atžvilgiu. Anksčiau jis dirbo Lenkijos Nacionalinės teisingumo tarybos Teisės departamento direktoriumi, tačiau 2019 m. neteko pareigų, kai buvo paviešinta, kad jo žmona skelbė kompromituojančią informaciją apie teisėjus, prieštaraujančius tuo metu Lenkijoje vykusiai teismų reformai. Dėl šio skandalo atsistatydino teisingumo viceministras ir keli teisėjai, o T. Szmydt buvo nušalintas nuo direktoriaus pareigų.

TAKTINIO BRANDUOLINIO GINKLO PRATYBOS. Gegužės pradžioje buvo paskelbta, jog Baltarusija ir Rusija atliks bendrą taktinių branduolinių ginklų nešėjų kovinės parengties patikrinimą. Baltarusijos gynybos ministro pirmasis pavaduotojas Aleksandr Volfovič nurodė, kad kariškiai tikrins šturmo lėktuvų SU-25, raketų kompleksų „Iskander“ ir „Polonez“ parengtį.

Gegužės 21 d. Rusija pradėjo karines pratybas su nestrateginiais branduoliniais ginklais savo Pietų karinėje apygardoje. Baltarusijos gynybos ministras Viktoras Chreninas vėliau padarė pareiškimą, kad Baltarusija prisijungė prie antrojo šių karinių pratybų etapo.

Paraleliai su tuo, gegužės antroje pusėje vyko bendros Baltarusijos ir Rusijos oro pajėgų taktinės pratybos.

RUSIJOS IR BALTARUSIJOS VADOVYBĖS SUSITIKIMAI. Gegužės 23-24 d. su vizitu Minske lankėsi dalis Rusijos vadovybės. Vizito metu įvyko V. Putino bei A. Lukašenkos sutikimas. Susitikime iš Rusijos pusės taip pat dalyvavo užsienio reikalų ministras Sergej Lavrov ir naujasis gynybos ministras Andrej Belousov, taip pat ministro pirmininko pirmasis pavaduotojas Denis Manturov, ministro pirmininko pavaduotojas Aleksandr Novak ir prezidento padėjėjas Jurij Ušakov.

Per derybas buvo priimti sprendimai dėl tolimesnio naftos ir dujų tiekimo Baltarusijai. Po susitikimo sekusios konferencijos metu taip pat daug pareiškimų buvo padaryta saugumo ir vykstančių taktinio branduolinio ginklo pratybų, karo Ukrainoje, Irano prezidento žūties klausimais.

Paraleliai gegužės 24 d. taip pat įvyko pirmas Andrejaus Belousovo ir Baltarusijos gynybos ministro Viktoro Chrenino gyvas susitikimas.

Kiek anksčiau, gegužės 16 d., Gardine taip pat vyko Rusijos bei Baltarusijos pasienio komitetų vadų susitikimas, kuriuo metu buvo aptariama padėtis prie Rusijos ir Baltarusijos Sąjunginės valstybės išorės sienos ir deramasi dėl sienos apsaugos priemonių.

 

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistras, prie RESC komandos prisijungė 2022 m. Antonas prisideda prie analitinio ir informacijos turinio kūrimo, koncentruojasi į Rusijos, Baltarusijos, Rytų partnerystės šalių tematiką.