Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Naujienlaiškis Bir 16, 2023

Birželio 16 d. RESC naujienlaiškis

Nuotraukos šaltinis: Sascha Schuermann/Getty Images
Santrauka

Sveiki skaitantys savaitinį Rytų Europos studijų centro naujienlaiškį, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

  • Kachovkos užtvankos susprogdinimas Ukrainos karinių planų tiesiogiai paveikti neturėtų
  • Kaltinimai D. Trumpui gali nulemti jo sėkmę kitų metų prezidento rinkimuose

Kachovkos užtvankos susprogdinimas Ukrainos karinių planų tiesiogiai paveikti neturėtų

Ukrainos kontrpuolimui prasidedant, Kachovkos užtvankos susprogdinimas Chersono srityje sukėlė daug svarstymų dėl to, kaip tai paveiks ukrainiečių sėkmę mūšio lauke. Toks rusų veiksmas sukėlė didelio masto humanitarinę ir ekologinę katastrofą, tačiau, žiūrint iš karinės perspektyvos, abejojama, ar užtvankos susprogdinimas turės didelę įtaką kontrpuolimo eigai ir planams. „Greičiausiai šitas užtvankos susprogdinimas neturės tiesioginių padarinių pačiam kontrpuolimui, bet tai vis tiek parodo, kad Rusija yra tam tikroje desperacijoje. Mes matome, kad loginio paaiškinimo, kodėl reikėjo susproginti tokią užtvanką tokiu metu, tiesiog nėra. <…> Tai tiesiogiai nepaveiks karinių planų ir karinių veiksmų, kuriuos mes matome, kad Ukraina jau vykdo Zaporožės srityje. Ukrainiečiai veikia praktiškai 400 kilometrų fronte ir yra bent šeši vektoriai, ties kuriais ukrainiečiai stumiasi“, – komentavo RESC politikos analitikas A. Roževič.

Kaltinimai D. Trumpui gali nulemti jo sėkmę kitų metų prezidento rinkimuose

JAV prezidento posto kitų metų rinkimuose vėl sieksiančiam D. Trumpui pareikšti 37 kaltinimai dėl nusikalstamų veikų, susijusių su neteisėtu įslaptintų dokumentų laikymu ir slėpimu. Šiuos kaltinimus buvęs prezidentas paneigė. Kiek šie teisiniai procesai, kuriuos pats D. Trumpas vadina „raganų medžiokle“, gali paveikti jo sėkmę kitų metų rinkimuose? „Viena vertus, D. Trumpas mobilizuoja savo artimiausią elektoratą ir ne veltui kartoja teiginį, kad ne jis yra teisiškai persekiojimas, yra persekiojami visi jo rinkėjai, neva stojantys prieš korumpuotą J. Bideno ir kitų demokratų valdomą sistemą ir norintys šalį vesti kita kryptimi, bet jiems esą tai yra trukdoma daryti. Tai gali D. Trumpą paversti kankiniu, kuris bando šalį reformuoti, bet jam to neleidžia padaryti elitas, prieš kurį jis esą kovoja. Kitas vertus, Trumpui vien respublikonų rinkėjų laimėti federaliniams rinkimams nepakaks. Jis gali būti nominuotas respublikonų partijos kaip kandidatas į prezidentus, bet, norint laimėti federalinio lygio rinkimus, jam reikės ir tų rinkėjų, kurie yra nuosaikesni ir yra linkę palaikyti Trumpą, bet tie teisiniai procesai ir padarytos klaidos gali pasirodyti pernelyg rimtos, kad tas balsas įkristų į jo balsadėžę“, – svarstė RESC direktorius L. Kojala.

Apie Kinijos rizikos mažinimą

Kviečiame skaityti RESC vyr. tyrimų programų vadovo T. Janeliūno interviu su JAV Vokietijos Maršalo fondo Azijos programos vadove B. Glaser – apie įtemptus JAV ir Kinijos santykius, Kinijos agresijos prieš Taivaną riziką, ES „rizikos mažinimo“ strategiją Kinijos atvžvilgiu ir Lietuvos-Kinijos konfliktą dėl Taivaniečių atstovybės Vilniuje.

Apie įvykius Baltarusijoje

Apie aktualiausius Baltarusijos vidaus ir užsienio politikos įvykius naujausiame Baltarusijos tendencijų biuletenyje rašo RESC bendradarbis A. Achremov, tarp kurių – amunicijos perdavimas Rusijai bei šios savaitės Putino ir Lukašenkos susitikimas.

Simona yra Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistrantė. Simona prie Rytų Europos studijų centro komandos prisijungė 2021 metų rudenį ir šiuo metu yra atsakinga už renginių bei konferencijų organizavimą, prisideda prie projektų įgyvendinimo. Pagrindinės domėjimo sritys – karyba, nacionalinio saugumo ir gynybos politika.