Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Geg 29, 2023

Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono bendradarbiavimas su europinėmis NATO šalimis. Saugumo partnerystės iniciatyvos ir perspektyvos

Santrauka
  • Partnerystės saugumo ir gynybos srityse pastarąjį dešimtmetį aktyviausiai buvo plėtojamos Japonijos pasiūlyto „laisvo ir atviro Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono“ (FOIP) formate tarp „bendraminčių“ šalių.
  • Daugiausiai dėmesio skiriama jūrų saugumui, saugumui naujai iškylančiose srityse – kosmoso ar kibernetinei erdvėms, taip pat gynybos pramonės ryšių plėtra.
  • Partnerystės, nepatenkančios po FOIP skėčiu, daugiausiai apima dvišalius susitarimus dėl ginkluotės tiekimo ar gynybos sektoriaus modernizavimo, pavyzdžiui, su Filipinais ar Vietnamu.
  • Potencialas Lietuvai plėtoti partnerystes daugiausiai matomas kibernetinio saugumo bei kovos su dezinformacija srityse.
  • Dvišalis bendradarbiavimas su Japonija ar per NATO iniciatyvas su šia šalimi galėtų būti tiesiausias kelias į regioną.

Vida Mačikėnaitė-Ambutavičienė yra politologė tyrinėjanti Kinijos užsienio politiką ir Kinijos vidaus politiką Japonijos tarptautinio universiteto Tarptautinių santykių institute. Kaip kviestinė docentė ji taip pat dėsto Kauno technologijos universitete.