- 2021–2022 m. Vašingtonas, Taipėjus ir Vilnius suformavo naują geopolitinį trikampį. Tris sostines vienija bendras suvokimas, kad Kinijos Liaudies Respublika tampa vis agresyvesne demokratinio pasaulio ir tarptautinio saugumo struktūrų ardytoja. Padidėjus Kinijos spaudimui, Taivanas drąsesnės ir tvirtesnės paramos sulaukė iš Vašingtono ir Vilniaus. 2021 m. lapkritį Lietuvos Vyriausybė sutiko įsteigti Taivaniečių atstovybę Vilniuje; 2022 m. rugpjūtį JAV Atstovų Rūmų pirmininkė N. Pelosi apsilankė Taivane, nepaisydama gausios grasinamosios Kinijos Liaudies Respublikos retorikos. Abu veiksmai sulaukė agresyvaus Kinijos atsako, tačiau tai tik sustiprino visų trijų demokratinių partnerių tarpusavio paramą.
- Šioje publikacijoje apžvelgiama kintanti geopolitinė realybė ir stiprėjantis JAV, Taivano ir Lietuvos bendradarbiavimas politikos ir saugumo srityse.
- Pirmoje dalyje paaiškinami pagrindiniai veiksniai, lemiantys didėjančią JAV paramą Taivanui, ypatingą dėmesį skiriant karinės pagalbos Taipėjui vaidmeniui ir poreikiui plėsti bendraminčių partnerių, pasiruošusių priešintis Kinijos įtakai, tinklą. Antroje dalyje analizuojamas Lietuvos politinis sprendimas stiprinti partnerystę su Taivanu ir jo pasekmės.
- Šios dvi dalys, parengtos Vašingtone (JAV) įsikūrusio analitikos centro „Global Taiwan Institute“ ir Vilniuje veikiančio Rytų Europos studijų centro mokslininkų, padeda geriau suprasti, kodėl JAV ir Lietuva politinę paramą Taivano saugumui ir nepriklausomybei laiko vienu iš užsienio politikos prioritetų.
JAV, Taivano ir Lietuvos trikampis: trys partnerės, vienijamos bendros saugumo vizijos
Santrauka