RYTŲ EUROPOS STUDIJŲ CENTRAS TAPO GEOPOLITIKOS IR SAUGUMO STUDIJŲ CENTRU (GSSC)
RYTŲ EUROPOS STUDIJŲ CENTRAS TAPO GEOPOLITIKOS IR SAUGUMO STUDIJŲ CENTRU (GSSC)
Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Bir 29, 2022

Kinijos ir Talibano santykių dinamika ir jos apraiškos Kinijos vidaus žiniasklaidoje

Santrauka

Nuo 2001 m. Afganistanas išlieka vienu iš didžiausių karštųjų geopolitinių taškų pasaulyje. Taip yra ne tik todėl, kad ši šalis buvo pagrindinė Jungtinių Valstijų pasaulinio karo su terorizmu veiksmų vieta, bet ir todėl, kad Afganistano geografinė padėtis yra svarbus veiksnys, lemiantis didžiųjų šalių dėmesį šiai šaliai. Pavyzdžiui, tai susiję su buvusių sovietinių respublikų saugumo problemomis, taip pat su Rusijos įtarimais dėl JAV ketinimų Vidurio Azijos regione. Tai taip pat turi įtakos Pakistano interesams po dešimtmečius trukusio įsitraukimo į Afganistano reikalus ir, kaip ir kita Afganistano kaimynė – Iranas – yra susirūpinusi dėl savo šiitų mažumos šalyje. Visos šios aplinkybės neišvengiamai pavertė Afganistaną intensyvios galios konkurencijos arena. Tarp visų Afganistano kaimynių kylanti didžioji galybė – Kinija – ir jos augančios ambicijos regione lėmė, kad ši Vidurio Azijos šalis užima svarbią vietą jos užsienio politikos darbotvarkėje. Pekino nuomone, Talibanas tapo neišvengiamu geopolitinio žaidimo Afganistane dalyviu, todėl pastarųjų 20 metų Kinijos ir Talibano santykių analizė gali būti puiki proga stebėti Kinijos viešąją ir užsienio politiką.

Šiame analitiniame straipsnyje analizuojama Kinijos užsienio politikos Afganistano Talibano atžvilgiu dinamika, taip pat vidaus kultūros politikos ir šalies užsienio politikos pokyčių 2001–2021 m. sinergija. Straipsnį sudaro trys dalys: 1-oje dalyje retrospektyviai apibendrinami Kinijos ir Afganistano Talibano geopolitinio konteksto kontūrai; 2-oje dalyje Kinijos vidaus kultūros politika, susijusi su Talibano įvaizdžio formavimu, nagrinėjama per visuomenės komunikacijos perspektyvą (t. y. žiniasklaidos darbotvarkės vaidmuo formuojant viešąją nuomonę); 3-ioje ir paskutinėje dalyje analizuojama raison d’état Kinijos politikos formuotojų sprendimo palaikyti glaudesnius ryšius su Talibanu. Šiame tyrime atskleidžiamos sąsajos tarp Talibano įtakingumo pokyčių Afganistano politikoje ir Kinijos užsienio ir kultūros politikos Talibano atžvilgiu.

Raigirdas Boruta – GSSC Kinijos tyrimų programos asocijuotasis ekspertas, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto doktorantas bei Vyriausybės strateginės analizės centro politikos analitikas. Lankašyro centriniame universitete (Jungtinė Karalystė) įgijo Azijos ir Ramiojo vandenyno studijų bakalauro laipsnį (Kinijos studijų kryptis). 2020 m. Sičuano universitete (Kinija) baigė tarptautinių santykių magistro programą.

Jiabin Song yra Vytauto Didžiojo universiteto Diplomatijos ir tarptautinių santykių programos magistrantūros studentas. Vytauto Didžiojo universitete įgijo pasaulio politikos ir ekonomikos bakalauro laipsnį.