Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose

Publikacijos

Rytų Europos studijų centro (RESC) politikos apžvalgininkai ir tyrėjai nuolatos publikuoja tarptautinės politikos, saugumo, geopolitikos procesus ir Lietuvos vaidmenį juose apžvelgiančius leidinius.

Rūšiuoti pagal:
  • Išvalyti filtrą
Tyrimas Vas 21, 2024
Kinijos informacinė įtaka Baltijos šalims: rizika ir stiprybės

Baltijos šalių gyventojai laiko Kiniją ekonomine supervalstybe, kuri prisideda prie mažų šalių, tokių kaip Baltijos šalys, vystymosi, nepaisant Pekino keliamų iššūkių taisyklėmis grindžiamai tarptautinei tvarkai.

Simona Merkinaitė Konstantinas Andrijauskas Una Aleksandra Bērziņa-Čerenkova Tomas Jermalavičius Dmitri Teperik
Tyrimas Sau 26, 2024
Rusijos įtakos Lietuvai indeksas 2022-2023 m.

Rusijos įtakos Lietuvai indeksas yra pirmas tokio pobūdžio bandymas kompleksiškai įvertinti Rusijos įtaką Lietuvai ir nustatyti sritis, kuriose Rusijos poveikis vis dar gali kelti riziką ir grėsmę. Periodiškai atliekamas faktų sutikrinimas leistų stebėti, kaip keičiasi faktinė situacija, ir padėtų atkreipti dėmesį į jautriausias sritis.

Tomas Janeliūnas
Apžvalga Sau 03, 2024
Baltarusijos tendencijos 2024 – 1. Baltarusiška „Vagner” versija

Gruodžio 23 d. Baltarusijoje įsigaliojo Atstovų rūmų diena anksčiau priimtos įstatymo „Dėl Baltarusijos Respublikos prezidento“ pataisos, kuriomis buvo įtvirtinti konstitucijos pakeitimai, priimti 2022 m. vasario 27 d. referendume. Pagrindinė šios įstatymo redakcijos naujovė – taisyklė, jog tas pats asmuo gali eiti Baltarusijos prezidento pareigas ne ilgiau kaip dvi kadencijas.

Anton Achremov
Tyrimas Gru 29, 2023
Kinijos ir Lietuvos santykiai: Atsargus bendradarbiavimas ir jo poveikis Kinijos rizikų mažinimui Europos Sąjungoje

Praėjo dveji metai nuo Taivaniečių atstovybės Vilniuje atidarymo ir po jo kilusio Kinijos ir Lietuvos konflikto kulminacijos. Gana tvirta Lietuvos pozicija, priešinimasis autoritarinės šalies spaudimui ir kokybiškai naujas ekonominio valstybės valdymo modelis iš pirmo žvilgsnio gali būti laikomi sėkmės istorija, kurioje Lietuva pati beveik nenukentėjo, o kitiems padėjo suprasti, kad Kinija yra pasirengusi panaudoti visas turimas baudžiamąsias priemones.

Raigirdas Boruta Elzė Pinelytė
Apžvalga Gru 27, 2023
2024 m. Taivano prezidento rinkimai: Pasirinkimas tarp karo ir taikos?

2024 m. sausio 13 d. Taivane vyks prezidento ir parlamento rinkimai. Šį kartą politinis spektaklis itin dramatiškas, nes nuomonių apklausos rodo, kad lenktynės bus įtemptos. Kadangi nėra tvirtai pirmaujančio kandidato, pagrindinės politinės partijos laikosi savo ideologijų ir vizijų, siekdamos konsoliduoti pagrindines savo rinkėjų grupes. Prezidento rinkimams skiriamas ypatingas dėmesys, nes prezidentas daro didelę įtaką šalies užsienio politikai ir ypač santykiams tarp Taivano (Kinijos Respublikos - KR) ir Kinijos (Kinijos Liaudies Respublikos - KLR).

Raigirdas Boruta
Apžvalga Gru 18, 2023
Kinijos apžvalga 2023-10. Bideno ir Si susitikimas

San Fransiske vykusio Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) forumo paraštėse su JAV prezidentu Joe Bidenu susitikęs Kinijos lyderis Si Dzinpingas pažymėjo, kad Kinija „neturi plano aplenkti Jungtines Valstijas ar perimti jų pozicijas“ ir kad „Žemės planeta pakankamai didelė ir joje turi pakakti vietos abiem šalims“. Šios Si Dzinpingo žinutės akivaizdžiai prieštarauja jo ankstesniam pareiškimui, esą „Rytai kyla, o Vakarai žlunga“. Tai rodo, kad diplomatijos srityje Pekinas pripažįsta poreikį mažinti įtampą su JAV švelninant poziciją ir demonstruojant mažiau konfrontacinį, pozityvesnį, taikytis linkusį toną.

Elzė Pinelytė Raigirdas Boruta
Naujienlaiškis Gru 15, 2023
Gruodžio 14 d. RESC naujienlaiškis

Gruodžio 14 d. savaitinis Rytų Europos studijų centro naujienlaiškis, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

Simona Budrevičiūtė
Naujienlaiškis Gru 08, 2023
Gruodžio 8 d. RESC naujienlaiškis

Gruodžio 8 d. savaitinis Rytų Europos studijų centro naujienlaiškis, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

Donata Ketlerytė
Tyrimas Gru 07, 2023
Demokratijos tvarumo barometras 2023

Tyrime antrą kartą pristatomas Demokratijos tvarumo barometras – indeksas, sudarytas iš keturių tarpinių indeksų. Jais matuojamos skirtingos demokratijos vertinimo visuomenėje dimensijos: liberaliosios demokratijos elementų suvokimas, parama aktyviam demokratijos gynimui protestuose, pasitenkinimas demokratijos veikimu Lietuvoje (atstovavimu ir teisėmis) ir pasitikėjimas Lietuvos valstybės institucijomis.

Mažvydas Jastramskis
Apžvalga Gru 07, 2023
Minsko Ekspresas. Kultūros paveldo teorija ir praktika Baltarusijoje

Pirmame šio sezono Minsko ekspreso tinklalaidės epizode rusų k. Europos humanitarinio universiteto Humanitarinių mokslų ir menų departamento docentas bei tarptautiniu mastu pripažintos ICOMOS-Baltarusija iniciatyvos vadovas dr. Stsiapan Stureika dalinasi įžvalgomis apie kultūros paveldo teoriją ir praktiką Baltarusijoje.

Apžvalga Gru 05, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023 – 17. „Belaruskalij“ ieškinys

Lapkričio 13 d. buvo pranešta, jog šių metų spalio mėnesį didžiausia Baltarusijos kalio įmonė „Belaruskalij“ pateikė į tarptautinį arbitražą 1 mlrd. eurų vertės ieškinį prieš Lietuvą dėl jai taikomo draudimo vežti kalio trąšas per Lietuvos uostus. Bendrovė teigia, kad šiuo draudimu Lietuva padarė bendrovei žalą ir pažeidė tarptautines prekybos ir laisvo prekių judėjimo taisykles, o taip pat 1999 m. dvišalį susitarimą dėl investicijų apsaugos.

Anton Achremov
Naujienlaiškis Gru 01, 2023
Gruodžio 1 d. RESC naujienlaiškis

Gruodžio 1 d. savaitinis Rytų Europos studijų centro naujienlaiškis, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

Simona Budrevičiūtė