Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose

Publikacijos

Rytų Europos studijų centro (RESC) politikos apžvalgininkai ir tyrėjai nuolatos publikuoja tarptautinės politikos procesus ir Lietuvos vaidmenį juose apžvelgiančius leidinius. Tai – tyrimai, apžvalgos ir biuleteniai, aptariantys Vidurio ir Rytų Europos regiono aktualijas. Maloniai kviečiame skaityti, o tyrimus ir apžvalgas galite atsisiųsti.

Rūšiuoti pagal:
  • Išvalyti filtrą
Biuletenis Rgp 04, 2023
Skaidrumo reformos oligarchų šešėlyje: Sakartvelo euroatlantinės integracijos problemos

Stojimas į ES ir tolimesnė integracija su Vakarais Sakartvelui gali būti išlikimo klausimas, ką rodo nesibaigianti Kremliaus agresija kaimyninių šalių atžvilgiu. Tačiau Sakartvelo valdančioji partija bei už jos stovinčios įtakingos figūros nesiima veiksmų, reikalingų norint tapti pilnaverte Vakarų dalimi: vilkinamos reformos ir toliau pažeidinėjamos piliečių politinės laisvės.

Saulius Rimutis
Biuletenis Lie 28, 2023
Rusijos karas Rytų Europoje ir ES BSGP misijų atsiradimas: Ukrainos, Armėnijos ir Moldovos atvejai

Atsižvelgdama į 2022 m. vasario mėn. Rusijos pradėtą plataus masto karą prieš Ukrainą, Europos Sąjunga inicijavo keletą naujų Bendros saugumo ir gynybos politikos misijų rytinėse kaimyninėse šalyse. Ši besiformuojanti tendencija yra svarbus etapas įgyvendinant ES geopolitinius siekius regione. Šiame RESC biuletenyje aprašoma Ukrainoje, Moldovoje ir Armėnijoje dislokuotų ES misijų specifika, analizuojamas jų pagrįstumas ES požiūriu ir pasekmės priimančiosioms šalims.

Denis Cenusa
Biuletenis Bir 06, 2023
Ką Zaporižios AE atsiėmimas reikštų karo Ukrainoje kontekste?

Ukraina patenka į nepavydėtiną padėtį, kai galingiausia (iš viso 5700 MW instaliuotos galios) branduolinė elektrinė Europoje gali kelti tiesioginę, visapusišką grėsmę dėl Rusijos šantažo ir aplinkui vykstančių karinių veiksmų.

Saulius Rimutis
Biuletenis Geg 02, 2023
Rusijos švelniosios galios krizė NVS ir Rytų partnerystės šalyse

Atsižvelgdama į objektyvų savo išorinio legitimumo nuosmukį, Rusija priėmė naują Užsienio politikos koncepciją, kurią paskelbė 2023 m. kovo mėnesį. Dokumente pabrėžiamas Rusijos humanitarinis bendradarbiavimas su pasauliu ir regionais, ypač tais, kuriuose ji tradiciškai darė įtaką.

Denis Cenusa
Biuletenis Kov 13, 2023
Ką rodo Sakartvelo protestai?

Kovo 10 d. Tbilisio gatvėse tvyrojo šventinė nuotaika – po masinių trijų dienų protestų ir tarptautinės bendruomenės raginimų Sakartvelo valdantieji atšaukė kontraversišką įstatymo projektą dėl užsienio agentų.

Renata Skardžiūtė-Kereselidze
Biuletenis Vas 22, 2023
Po metų: karo Ukrainoje pamokos Lietuvai

Lietuvos atveju rizika netinkamai įvertinti Rusijos ir Ukrainos karybos patirtis yra dar didesnė, nes skiriasi valstybės dydis, gyventojų skaičius, geografinės sąlygos, operacinis teritorijos gylis ir kiti veiksniai, dėl kurių karas Lietuvos teritorijoje būtų visai kitoks.

Egidijus Papečkys
Biuletenis Gru 29, 2022
Kodėl neišsipildė optimistinės prognozės

Pirmuosius karo mėnesius buvo kartojama, kad Rusija nesirįš mobilizacijai, o jei vis dėlto ryžtųsi, tai jos politiniam režimui būtų suduotas toks smūgis, kurį jam vargu ar pavyktų atlaikyti.

Apžvalga Rgs 13, 2021
Lietuvos interesai Vakarų Balkanuose ir ES plėtros perspektyvos

Dėl geografinio artumo ir svarbios strateginės pozicijos Vakarų Balkanų regiono stabilumas yra nepaprastai svarbus euroatlantinei erdvei, tačiau pastaruoju metu nerimą kelia ten pastebimas demokratijos nuosmukis, auganti socialinė ir etninė įtampa ir aktyviau veikiantys išorės veikėjai (ypač Rusija ir Kinija, bet taip pat Turkija, Jungtiniai Arabų Emyratai).

Lina Strupinskienė