Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose

Baltarusijos programa

Publikacijomis ir renginiais siekiama gilinti supratimą apie Baltarusijos strateginius ir geopolitinius tikslus, jų poveikį Europai ir transatlantiniams santykiams, taip pat Lietuvos strateginiams tikslams.  Kviečiame skaityti.

Apžvalga Sau 03, 2024
Baltarusijos tendencijos 2024 – 1. Baltarusiška „Vagner” versija

Gruodžio 23 d. Baltarusijoje įsigaliojo Atstovų rūmų diena anksčiau priimtos įstatymo „Dėl Baltarusijos Respublikos prezidento“ pataisos, kuriomis buvo įtvirtinti konstitucijos pakeitimai, priimti 2022 m. vasario 27 d. referendume. Pagrindinė šios įstatymo redakcijos naujovė – taisyklė, jog tas pats asmuo gali eiti Baltarusijos prezidento pareigas ne ilgiau kaip dvi kadencijas.

Anton Achremov
Apžvalga Gru 07, 2023
Minsko Ekspresas. Kultūros paveldo teorija ir praktika Baltarusijoje

Pirmame šio sezono Minsko ekspreso tinklalaidės epizode rusų k. Europos humanitarinio universiteto Humanitarinių mokslų ir menų departamento docentas bei tarptautiniu mastu pripažintos ICOMOS-Baltarusija iniciatyvos vadovas dr. Stsiapan Stureika dalinasi įžvalgomis apie kultūros paveldo teoriją ir praktiką Baltarusijoje.

Rytų Europos studijų centras
Apžvalga Gru 05, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023 – 17. „Belaruskalij“ ieškinys

Lapkričio 13 d. buvo pranešta, jog šių metų spalio mėnesį didžiausia Baltarusijos kalio įmonė „Belaruskalij“ pateikė į tarptautinį arbitražą 1 mlrd. eurų vertės ieškinį prieš Lietuvą dėl jai taikomo draudimo vežti kalio trąšas per Lietuvos uostus. Bendrovė teigia, kad šiuo draudimu Lietuva padarė bendrovei žalą ir pažeidė tarptautines prekybos ir laisvo prekių judėjimo taisykles, o taip pat 1999 m. dvišalį susitarimą dėl investicijų apsaugos.

Anton Achremov
Apžvalga Lap 21, 2023
Minsko Ekspresas. Galia ir vertikalė Baltarusijoje

Naujoje „Minsko ekspreso” tinklalaidės serijoje (anglų k.) Brian Whitmore iš Atlantic Council dalijasi savo perspektyva apie Baltarusijos valdžios vertikalės dekonstravimą. Kas yra „Lukašenkos dilema”? Ar Kremlius absorbuos Baltarusiją? Ką gali padaryti Vakarai, kad Baltarusijoje būtų paleisti daugiau nei 1500 politinių kalinių? Kuo Lukašenkos valdžios vertikalė tokia unikali?

Rytų Europos studijų centras
Apžvalga Lap 07, 2023
Minsko Ekspresas. Baltarusija autokratijų pasaulyje

Naujoje „Minsko ekspresas” tinklalaidės serijoje (anglų k.) Voriko universiteto profesorė Elena Korosteleva pristato naują knygą „Baltarusija XXI amžiuje. Tarp diktatūros ir demokratijos” ir dalijasi įžvalgomis apie tai, kaip kylančių pasaulio autokratijų kontekste atrodo Baltarusija. Kiek eksportuojama Aliaksandro Lukašenkos autokratinio valdymo praktika? Ar yra perspektyvų studijoms apie Baltarusiją ir, bendrai, pačiai Baltarusijos valstybei?

Rytų Europos studijų centras
Apžvalga Spa 31, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023 – 16. Šveicarijoje – teismai dėl 1999 m. opozicionierių dingimo

J. Garavskio teismo procesas sukūrė keletą precedentų. Baltarusijos žmogaus teisių gynėjai iš centro „Viasna“ kartu su kolegomis iš Europos organizacijų FIDH ir „Trial International“ pirmą kartą istorijoje pasiekė, kad būtų išnagrinėta šių trijų asmenų pagrobimo byla. J. Garavskio teismas taip pat tapo pirmuoju praėjusiu universaliosios jurisdikcijos teismu dėl įvykių Baltarusijoje.

Anton Achremov
Apžvalga Spa 27, 2023
Minsko Ekspresas. Lukašenkos šiandieniniai geopolitiniai išskaičiavimai

Pirmojoje trečiojo "Minsko ekspreso" sezono laidoje aptariame geopolitinę šiandieninės Baltarusijos padėtį ir jos vietą Vakarų politinėje darbotvarkėje. Kokią įtaką Baltarusijos demokratinės jėgos daro keičiant padėtį šalyje? Kaip smarkiai išaugusi baltarusių diaspora visame pasaulyje paveikė šalį? Kokios yra perspektyvos pokyčiams Baltarusijoje? Ir galiausiai, kaip Rusijos karas prieš Ukrainą keičia Lukašenkos išskaičiavimus?

Rytų Europos studijų centras
Apžvalga Spa 03, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023-15. Prekyba su Kinija gerina rekordus

Rugsėjo 25 d. Ukrainos pasienio tarnyba panešė, kad jos duomenimis, Baltarusijos teritorijoje liko iki vieno tūkstančio „Vagner“ grupuotės samdinių iš šešių tūkstančių buvusių liepos mėnesio pabaigoje. Daugiausia tai instruktoriai, dalyvaujantys Baltarusijos kariuomenės dalinių mokymuose.

Anton Achremov
Apžvalga Rgs 19, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023-14. Baltarusija užsidaro?

Rugsėjo 6 d. įsigaliojo naujas A. Lukašenkos dekretas, kuriuo buvo panaikinta anksčiau egzistavosi galimybė užsienyje esantiems Baltarusijos piliečiams keisti pasus ambasadose ir konsulatuose. Nuo šiol tai bus galima daryti tik pačioje Baltarusijoje pagal oficialią registracijos vietą.

Anton Achremov
Apžvalga Rgp 01, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023-12. Vagneris Baltarusijoje

Po nesėkmingo birželio 24 d. maišto Rusijoje pranešus, kad Vagner grupuotės samdiniai persikraustys į Baltarusiją, jau birželio 30 d. palydovų nuotraukose buvo matomos palapinių miestelio statybos Mogiliovo srityje, Cel kaimo poligone.

Anton Achremov
Apžvalga Bir 27, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023-11. Reakcijos į nesėkmingą Prigožino maištą

Birželio 23 d. naktį Rusijoje prasidėjus J. Prigožino samdinių maištui, Kalinausko pulko vadas bei Svetlana Cichanouskaja iš ryto paskelbė du nesusietus kreipimus, raginančius Baltarusijos kariuomenę nesivelti į įvykius Rusijoje, o baltarusius būti pasirengusius „ryžtingiems veiksmams“.

Anton Achremov
Apžvalga Geg 16, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023-8. Politinių kalinių mirtis ir dingimas

Nuo praėjusios savaitės Baltarusijoje viena pagrindinių diskusijų temų tapo Aliaksandro Lukašenkos sveikata. To priežastis – jo pasirodymas gegužės 9 d parado Maskvoje metu, kai A. Lukašenka nesugebėjo pėsčiomis nueiti 300 metrų, nepasirodė oficialiuose pusryčiuose Kremliuje ir vakare nepasakė savo tradicinės kalbos Minske.

Anton Achremov
Apžvalga Geg 03, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023-07. Pavasarinis šaukimas Baltarusijoje

Balandžio 26 d. Baltarusijoje prasidėjo pavasario šaukimas į kariuomenę atlikti privalomosios karinės tarnybos. Pačią pirmąją dieną į kariuomenę buvo išsiųsta apie tūkstantį šauktinių. Šaukimas vyks iki gegužės 5 d., jo metu apie 40 tūkst. jaunuolių bus pašaukti atvykti į karinio komplektavimo skyrius.

Anton Achremov
Apžvalga Bal 04, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023-05

Kovo 25 d. Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ruošiasi Baltarusijoje dislokuoti taktinį atominį ginklą nuo šių metų liepos 1 d., kuomet bus užbaigti saugyklų statymo darbai.

Anton Achremov
Apžvalga Kov 29, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023-04

Praėjus dienai po vizito JAV valstybės departamentas pareiškė, kad A. Lukašenkos vizitą į Iraną vertina gilėjančių Teherano ir Maskvos santykių kontekste.

Anton Achremov
Apžvalga Kov 08, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023-03

Kovo 2 d. baigėsi A. Lukašenkos trijų dienų vizitas Kinijoje, kurio metu jis susitiko su Kinijos Liaudies Respublikos premjeru Li Kečiangu ir Kinijos lyderiu Si Dzinpingu.

Anton Achremov
Apžvalga Vas 27, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023-02

Vasario 15 d. Baltarusijos generalinė prokuratūra taip pat paskelbė, kad per praėjusius metus Baltarusijos teismai išnagrinėjo daugiau nei 1600 „ekstremistinės pakraipos“ baudžiamųjų bylų, o tai sudarė apie 5% visų teismuose nagrinėtų bylų.

Anton Achremov
Apžvalga Vas 09, 2023
Baltarusijos tendencijos 2023-01

ES ruošiasi jau vasario mėnesį įvesti naujas sankcijas Baltarusijai, skirtas energetikai ir technologijoms. Naujos sankcijos rengiamos už Baltarusijos vaidmenį remiant Rusijos invaziją į Ukrainą.

Anton Achremov
Apžvalga Gru 21, 2022
Baltarusijos tendencijos 2022-4

Baltarusijos BVP per pirmus dešimt 2022 m. mėnesių 4,7 proc. sumažėjo, tačiau bendras ekonomikos traukimasis lėtėja, ji pamažu prisitaiko prie naujų sankcijų. Metinei infliacijai Baltarusijoje viršijus 15 proc., šalyje oficialiai nustatyti kainų kėlimo apribojimai.

Andrius Prochorenko Anton Achremov
Apžvalga Spa 17, 2022
Baltarusijos tendencijos 2022-3

A. Lukašenkos režimas tęsia persekiojimą asmenų, susijusių su protestais per 2020 m. prezidento rinkimus, taip pat asmenų, viešai pasisakančių prieš Rusijos karą Ukrainoje.

Anton Achremov
Apžvalga Lie 07, 2022
Baltarusijos tendencijos 2022-2

Prognozuojama, kad dėl sankcijų poveikio Baltarusijos ekonomika kasmet gali prarasti 16–18 mlrd. JAV dolerių, o 2022 m. galima tikėtis net 4,1 proc. šalies BVP smukimo.

Andrius Prochorenko Anton Achremov
Apžvalga Kov 21, 2022
Baltarusijos tendencijos 2022-1

Baltarusijos kariuomenėje vyrauja didelis pasipriešinimas įsitraukimui į karinius veiksmus Ukrainoje, o kariuomenės vadai siekia išvengti sausumos pajėgų siuntimo į Ukrainą.

Andrius Prochorenko Dorota Sokolovska
Apžvalga Gru 20, 2021
Baltarusijos tendencijos 2021/3

Greta migrantų krizės ir bandymų ją sureguliuoti svarbesni nagrinėjamo laikotarpio išoriniai įvykiai buvo „Zapad 2021“ karinės pratybos bei Baltarusijos ir Rusijos sąjunginės valstybės integracinių programų patvirtinimas.

Laurynas Jonavičius
Apžvalga Rgp 07, 2021
Baltarusijos tendencijos 2021/2

A. Lukašenkos siunčiamos užuominos apie pasirengimą derėtis su Vakarais be išankstinių sąlygų negali būti laikomos nuoširdžiomis. Priešingai, užsienio politika tampa visiškai vienkryptė.

Laurynas Jonavičius
Susijusios publikacijos

Apie Baltarusijos programą

2021 metų pradžioje įkurta Rytų Europos studijų centro Baltarusijos tyrimų programa analizuoja politinius, ekonominius, sociokultūrinius procesus. Tyrimų programą koordinuoja Rytų Europos studijų centro analitikai bei asocijuoti ekspertai.

Baltarusijos programos ekspertai

Maksimas Milta

JAV Vokietijos Maršalo fondo ReThink.CEE programos tyrėjas ir buvęs Europos humanitarinio universiteto Komunikacijos ir plėtros vadovas. Jo komentarai Baltarusijos tema pasirodydavo Baltijos šalių, Nyderlandų, Vokietijos visuomeninių transliuotojų, Le Figaro, Times Higher Education, BBC World News ir The New York Times reportažuose ir straipsniuose. Už analitiką 2020 metų Baltarusijos prezidento rinkimų metu Maksimas tapo kasmetinio Delfi redakcijos „Titano“ apdovanojimo laureatu. Maksimas įgijo politikos mokslų magistro laipsnį Vilniaus universitete. Šiuo metu jis yra Jeilio universiteto Europos ir Rusijos studijų programos magistrantas.

Anton Achremov

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistras, prie RESC komandos prisijungė 2022 m. Antonas prisideda prie analitinio ir informacijos turinio kūrimo, koncentruojasi į Rusijos, Baltarusijos, Rytų partnerystės šalių tematiką.