Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose

Kinijos programa

Kinijos sąveikos su mūsų regionu tikslas – ne tik ekonominė diversifikacija, bet ir politinės įtakos stiprinimas. Šiuo metu Lietuvos kritika  Kinijos atžvilgiu atspindi ir bendrą daugelio Vidurio ir Rytų Europos šalių nusivylimą Kinijos vykdomu bendradarbiavimu ir įtakos plėtra, nors kartu pastebimas suaktyvėjęs Kinijos dialogas su kai kuriomis iš šių šalių, ypač Vengrija, Graikija ir iš dalies Lenkija. Aktualus tampa Taivano klausimas. Šie ir kiti susiję klausimai ir yra Kinijos tyrimų programos dėmesio centre. Kviečiame skaityti naujausias mūsų analitikų publikacijas arba susisiekti jeigu turite konkrečių klausimų.

Apžvalga Bal 27, 2023
Kinija ir Pietryčių Azija 2023-1: Kinijos šnipinėjimo veikla JAV

Artėjant prie pabaigos 2022 metams būta ženklų, kad atsargiais veiksmais bandoma sušildyti Kinijos ir JAV santykius. Visgi optimizmas netrukus išnyko: vadinamasis Kinijos šnipinėjimo oro baliono incidentas tapo dar vienu rimtu iššūkiu Kinijos ir JAV santykiams.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Bal 26, 2023
Kinijos „Vilko-kario“ diplomatinis akibrokštas

Balandžio 21 d. interviu Prancūzijos televizijai metu, Kinijos ambasadorius šalyje Lu Shaye pareiškė, kad „Tarptautinėje teisėje buvusios Sovietų Sąjungos šalys neturi konkretaus statuso, nes nėra tarptautinio susitarimo, kuris įtvirtintų jų suverenios valstybės statusą.“ Po šio bei kitų panašių komentarų kilo didžiulė pasipiktinimo banga, tačiau oficiali Pekino reakcija pasirodė tik po kelių dienų.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Bal 03, 2023
Kinijos apžvalga 2023-2

Kviečiame skaityti antrojo 2023 m. ketvirčio Kinijos apžvalgą. Joje aptariama esama Kinijos ekonominė ir saugumo situacija, analizuojamos šalies pastangos plėtoti savo kaip svarbiausios tarptautinės sistemos veikėjos įvazdį bei Pekino manevrus, susijusius su karu Ukrainoje.

Raigirdas Boruta Elzė Pinelytė
Apžvalga Vas 27, 2023
Kinijos apžvalga 2023-1

Tarptautinė bendruomenė atidžiai stebi Kinijos veiksmus ir santykių su Rusija dinamiką, tačiau ženklų dėl Pekino noro aiškiai atsiriboti nuo Rusijos karo prieš Ukrainą nėra.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Gru 22, 2022
2022 m. IV ketv. Kinijos ir Pietryčių Azijos regiono ketvirtinė apžvalga

Svarbiausias įvykis Kinijos politikoje – 20-asis Kinijos komunistų partijos kongresas. Šis suvažiavimas, žymintis politinio ciklo pabaigą, didelių staigmenų nepateikė: partijos valdžioje galutinai įsitvirtino Si Dzinpingas, o naujasis Politinio biuro Nuolatinis komitetas sudarytas vien iš jo šalininkų.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Bal 28, 2022
Kinija ir Pietryčių Azijos regionas 2022-01

Pekino pozicijos neapibrėžtumas dėl Rusijos ir Ukrainos karo ir pastangos pateikti save kaip neutralų stebėtoją tampa vis didesniu iššūkiu.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Bir 15, 2022
Kinijos apžvalga. 2022-3

Prieš 10 metų, 2012 m. balandžio 26 d., Varšuvoje įvyko pirmasis Kinijos ir 16 VRE (Vidurio ir Rytų Europos) šalių viršūnių susitikimas, kuriame buvo inicijuotas Kinijos bendradarbiavimo su regionu formatas „16 + 1“.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Geg 04, 2022
Kinijos apžvalga. 2022-2

2020 m. Si Dzinpingo (Xi Jinping) inicijuota griežta COVID valdymo politika tapo viena iš stebėtinų sėkmės istorijų pasaulyje: Kinija ne tik suvaldė Uhane kilusį protrūkį, bet ir sugebėjo pasiekti gerus metinius ekonominio augimo rezultatus.

Raigirdas Boruta
Apžvalga Kov 07, 2022
Kinijos apžvalga. 2022-1

Svarbiausias įvykis Kinijos politiniame gyvenime neabejotinai bus metų pabaigoje įvyksiantis 20-asis KKP kongresas.

Raigirdas Boruta
Susijusios publikacijos

Apie Kinijos programą

2019 metų pradžioje įkurta Rytų Europos studijų centro Kinijos tyrimų programa analizuoja politinius, ekonominius, sociokultūrinius procesus, sietinus su Kinija ir jos vykdoma užsienio politika. Publikacijomis ir renginiais siekiama gilinti supratimą apie Kinijos strateginius ir geopolitinius tikslus, jų poveikį Europai ir transatlantiniams santykiams, taip pat Lietuvos strateginiams tikslams. Tyrimų programą koordinuoja Rytų Europos studijų centro analitikai bei asocijuoti ekspertai.

Kinijos programos ekspertai

Raigirdas Boruta

Raigirdas Boruta – RESC Kinijos tyrimų programos asocijuotasis ekspertas, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto doktorantas. Lankašyro centriniame universitete (Jungtinė Karalystė) įgijo Azijos ir Ramiojo vandenyno studijų bakalauro laipsnį (Kinijos studijų kryptis). 2020 m. Sičuano universitete (Kinija) baigė tarptautinių santykių magistro programą.

Konstantinas Andrijauskas

Azijos studijų ir tarptautinės politikos docentas Vilniaus universitete (Lietuva); buvęs vyresnysis vizituojantis mokslininkas Kinijos Fudan (Šanchajus, 2011) ir Zhejiang (Hangzhou, 2013) universitetuose, taip pat Kolumbijos universitete (Niujorkas, JAV, 2017, Fulbright Scholar programa); dviejų knygų apie šiuolaikinius Kinijos, Rusijos ir Indijos santykius (2016 m.) ir priešmodernistinių neeuropietiškų civilizacijų istorijos (2018 m. bendraautorystė) autorius.