Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Įvykiai Gru 01, 2023

Diskusija „Empowering Europe: Insights into Strengthening Strategic Autonomy“

Gruodžio 1 d. Rytų Europos studijų centre (RESC) vyko diskusija, kurioje dalyvavo Prancūzijos tarptautinių santykių instituto (IFRI) direktorius Thomas Gomart, kurią moderavo RESC asocijuotas ekspertas Justinas Mickus. Renginyje daugiausia dėmesio skirta tokioms temoms kaip Europos strateginė autonomija, Europos saugumo ir gynybos ateitis, taip pat nestabilios tarptautinės saugumo aplinkos implikacijos.

Diskusijoje gilintasi į įvairius Europos strateginių iššūkių ir galimybių aspektus. Svečias atkreipė dėmesį į Europos saugumo architektūros transformaciją, vykstančią dėl Rusijos karo prieš Ukrainą. T. Gomart aptarė ES ekonominį ir politinį konkurencingumą, kylančių ekonomikų vaidmenį ir NATO svarbą. Pokalbyje aptarti santykiai tarp Rusijos, Kinijos ir BRICS šalių, pabrėžiant būtinybę ES iš naujo įvertinti savo strateginę autonomiją ir pajėgumus gynybos, ekonomikos ir energetikos srityse.

Daug dėmesio skirta energetiniam saugumui, ypač ES priklausomybei nuo Rusijos energetikos ir poreikiui atsisieti nuo jos. Diskusijoje taip pat buvo aptarti ES plėtros iššūkiai, JAV rinkimų įtaka Europos saugumui ir būtinybė ES realistiškai siekti ambicingų strateginių tikslų.

Diskusijos pabaigoje pabrėžta, kad Europai reikia visaapimančios ilgalaikės strateginės vizijos. Ši vizija reiškia, kad reikia suderinti iššūkius ir ilgalaikius tikslus, pavyzdžiui, ES 2050 m. planą ir prisitaikymą prie pasaulinių tendencijų. Renginyje buvo teigta, kad Europos strateginė autonomija apima daugybę veiksnių, įskaitant istorinį kontekstą, energetikos politiką, karinius aljansus ir geopolitinius pokyčius.