Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Įvykiai Kov 26, 2024

Diskusija „Kaip keičiasi JAV politika? NATO, Ukraina, Kinija”

Po vizito Vašingtone ir susitikimų su ekspertais bei sprendimų priėmėjais savo įžvalgomis šiandien dalinosi centro direktorius Linas Kojala bei vyr. projektų vadovė Simona Merkinaitė. Diskusijos metu daugiausia dėmesio skirta JAV prezidento rinkimų aktualijoms, NATO ateities bei paramos Ukrainai klausimams.

Pokalbio dalyviai pabrėžė, jog vykstant diskusijoms apie JAV rinkimus ir vertinant kandidatus vertėtų į juos žvelgti kompleksiškiau ir vengti žalingo binarinio vertinimo, juos aiškiai skirstant į pro- arba antirusiškus, palaikančius ar nepalaikančius NATO ir t.t. Taip pat svarbu suvokti, jog rinkimų rezultatai dažnai gali priklausyti nuo mažų detalių iki pačių rinkimų likus žymiai mažiau laiko, o jiems pasibaigus prognozuojama, jog JAV bus stipriai susifokusavusi į savo vidų.

Kalbant apie transatlantinius santykius pabrėžta, jog norint suprasti, kas lemia Amerikos paramą ar ne paramą Europai, svarbu žvelgti į ilgalaikes transformacijas, vykstančias JAV visuomenėje. Jos dažniau yra priklausomas nuo, pavyzdžiui, amerikiečių ryšių su Europa, nei politinių jėgų, todėl dėmesio centre turėtų būti ne vien atskiros administracijos ir jų vykdoma politika. Europa JAV vis dar yra svarbi, tačiau svarbu atsižvelgti, jog būtent Kinija yra matoma kaip strateginis veiksnys, kuris leistų JAV išlikti svarbiu tarptautinių santykių veikėju.