Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Įvykiai Bir 19, 2023

Diskusija „NATO darbotvarkė po gynybos ministrų susitikimo“

Diskusijos metu su Lietuvos krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku buvo aptarti birželio 15-16 d. vykusio NATO gynybos ministrų susitikimo rezultatai ir reikšmė artėjančiam NATO viršūnių susitikimui.

Pagrindinis Ukrainos interesas yra pergalė kare ir paramos iš Vakarų sąjungininkų tęstinumas, o ateityje – saugumo garantijos. Diskusijose su Ukraina esama tokiame etape, kuomet galima kalbėti dėl Ukrainos narystės NATO. Nors šiuo metu plačiai diskutuojama apie naujų pajėgų suteikimą Ukrainai, visgi Vokietijos, JAV požiūris į Ukrainos NATO narystę yra dvilypis. Šių valstybių požiūriu, visų pirma, reikia apginti Ukrainą ir tik vėliau svarstyti apie tokias pokarines saugumo garantijas kaip narystė NATO.

NATO gynybos ministrų susitikimo metu su pramonės atstovais aptarti konkretūs pramonės paramos planai ir išankstinis amunicijos dislokavimas. Taip pat iki NATO viršūnių susitikimo bus ir toliau diskutuojama apie NATO šalių narių įsipareigojimus didinti gynybos išlaidas iki 2 proc. BVP. Visgi pastebima, kad kai kurios šalys narės yra gana skeptiškai nusiteikusios šiuo klausimu.