Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Įvykiai Rgs 29, 2023

Kava ir tarptautinė politika: Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono bendradarbiavimas su europinėmis NATO šalimis

Rugsėjo 29 d. Rytų Europos studijų centre vyko tradicinio formato „Kava ir tarptautinė politika“ apskritojo stalo diskusija, kurios metu autorė Vida Mačikėnaitė-Ambutavičienė pristatė studiją „Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono bendradarbiavimas su europinėmis NATO šalimis: saugumo partnerystės iniciatyvos ir perspektyvos”. Diskusijos metu buvo kalbėta apie šio regiono iššūkius bei galimą gilesnį bendradarbiavimą tarp šalių bendraminčių.

Diskusijos metu buvo aptarti paskutinių keleto metų pokyčiai saugumo politikoje Indijos-Ramiojo vandenyno regiono šalyse, ypatingą dėmesį skiriant Japonijos perspektyvai. Japonijos „Laisvo ir atviro Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono“ koncepcija tapo vienu pagrindinių šalies įrankių stiprinti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityse bei mažinti Kinijos įtaką regione. Pastaraisiais metais ši koncepcija plėtėsi ir siekiama įtraukti didesnį bendradarbiavimą kosmoso, kibernetinio saugumo bei dezinformacijos srityse su šalimis bendramintėmis – visų pirma, Jungtine Karalyste, Prancūzija, Vokietija, tačiau ir kitomis NATO valstybėmis Europoje. Pabrėžta, jog Lietuva, siekdama plėtoti dvišalį ir daugiašalį (pagrinde – per NATO) bendradarbiavimą su regiono valstybėmis, galėtų išnaudoti savo potencialą teikiant ekspertizę kibernetinio saugumo ir dezinformacijos srityse.

Diskusijos dalyviai išsamiai aptarė Kinijos vaidmenį, jos ekonominę įtaką ir būdus, kaip Europos šalys gali sumažinti Kinijos įtaką ir ilgalaikę grėsmę Indijos-Ramiojo vandenyno regione. Buvo akcentuota, kad Vakarai, pirmiausiai, Europos šalys, turėtų aiškiai atskirti Rusiją ir Kiniją kaip keliančias skirtingus iššūkius, todėl reikalaujančias skirtingų įrankių ir būdų su jomis kovoti. Kalbėdami apie NATO ir ES šalių bendradarbiavimą su regiono valstybėmis, diskusijos dalyviai pabrėžė būtinybę palaikyti jau egzistuojančias dvišales bei daugiašales partnerystes ir kurti naujas (pvz. su tokiomis valstybėmis kaip Filipinai ar Vietnamas), taip pat plėtoti bendradarbiavimo sritis akcentuojant ne tik tradicines saugumo grėsmes, bet ir kylančias naujas – kibernetinėje, informacinėje erdvėje bei kosmoso srityje.