Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Įvykiai Bal 25, 2024

Paskaita „Europe Rediscovers Geopolitics: From Ukraine to Taiwan“

Rytų Europos studijų centre balandžio 25 d. apsilankė Flandrijos diplomatinės atstovybės Lenkijoje ir Baltijos šalyse delegacija. Vizito metu belgų politologas Sven Biscop skaitė paskaitą tema „Europa iš naujo atranda geopolitiką: nuo Ukrainos iki Taivano“.

Diskusijoje daug dėmesio skirta geopolitikos sampratai aptarti, pabrėžiant, jog šiuo metu terminas dažnai tampa per daug sureikšminamas. Geopolitika nėra valstybių strategiją nulemiantis veiksnys, o tik viena iš strategiją veikiančių sąlygų. Pavyzdžiui, geopolitika Europos atžvilgiu apie Kinija gali pasakyti nedaug, kadangi geopolitine prasme mes nesame susiję su Kinija. Mūsų strateginį veikimą Kinijos atžvilgiu skatina kiti veiksniai, pavyzdžiui, ekonominiai ryšiai.

Kalbėdamas apie ES ateities strategiją, politologas pabrėžė, jog suteikdama Ukrainai kandidatės statusą, ES de facto priėmė ją kaip savo architektūros narę. Taip pat, vienas pagrindinių siekių tarptautinėje politikoje turėtų būti investavimo į daugiašališkumą tęsimas, kadangi žiūrint istoriškai (išskyrus Šaltąjį karą), pasaulis visada buvo daugiapolis. Tai, jog ir šiuo metu pasaulnė tvarka išlieka tokia pati, atspindi kai kurių didžiųjų galių vis dar ambivalentiška pozicija žvelgiant į tam tikrus pasaulio įvykius ar valstybes, pavyzdžiui, Kinijos pozicija Rusijos ir karo Ukrainoje atžvilgiu.