Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Bir 13, 2023

Baltarusijos tendencijos 2023-10. Amunicijos perdavimas Rusijai

AMUNICIJOS PERDAVIMAS RUSIJAI. Birželio 10 d. Baltarusijos geležinkeliečių bendruomenė paskelbė ataskaitaapie tai, kaip nuo invazijos į Ukrainą pradžios Baltarusija geležinkeliais tiekia Rusijai amuniciją iš savo sandėlių. Remiantis ja, nuo 2022 m. sausio iki 2023 m. vasario Baltarusija į Rusiją ir okupuotas Ukrainos teritorijas eksportavo daugiau kaip 131 000 tonų šaudmenų, kas yra dešimtis kartų daugiau nei iki Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios. Dalis šaudmenų buvo pristatyta ir į aneksuotą Krymą.

Didžiausias šaudmenų kiekis (29 741 tonų) buvo perduotas 2022 m. balandį, o antras didžiausias 2023 m. sausio mėn. (24 421 t.). Aktyviausiai siuntimai vyksta per Baltarusijos geležinkelių Gomelio atšaką, iš kurios iš viso pervežta  pusė krovinių – 67 976 tonos.

Baltarusiškos amunicijos siuntimas į Rusiją tęsiasi iki šiol, o vidutiniškas siuntimų mastas sudaro nuo 5 000 iki 10 000 tonų šaudmenų per mėnesį.

SAPIEGAI SUTEIKTA MALONĖ. Birželio 7 d., praėjus savaitei po malonės suteikimo Romanui Protasevičiui, Aliaksandras Lukašenka taip pat suteikė malonę Sofijai Sapiegai, kuri buvo sulaikyta kartu su Protasevičiumi po jų lėktuvo priverstinio nutupdymo Minske 2021 m. gegužės mėn., ir nuteista 6 metų laisvės atėmimo bausmei už opozicinio Telegram kanalo administravimą. S. Sapiega, esanti Rusijos piliete, Minske buvo perduota Primorsko krašto, iš kurio yra kilusi, delegacijai ir išskrido į Rusiją pas savo tėvą.

SUGRIEŽTINTOS PATIKROS PASIENYJE. Remiantis gegužės 30 d. žinių portalo „Zerkalo“ paskelbtu reportažu, nuo gegužės pradžios Baltarusija be jokių oficialių paaiškinimų pradėjo įrenginėti pasienio su Rusija kontrolės punktus. Gegužės viduryje patikros punktai atsirado visuose pagrindiniuose keliuose iš Rusijos į Baltarusiją.

Tuo pat metu buvo sugriežtinta kontrolė ir Baltarusijos pasienyje su Lietuva ir Lenkija, taip pat Minsko oro uoste. Baltarusijos piliečių dabar prašoma pateikti turimus leidimus gyventi Europoje, kurie yra skenuojami pareigūnų, nors iki gegužės vidurio pereinant pasienio kontrolės punktą Baltarusijos pusėje šių dokumentų visai nereikėjo.

Pasienio kontrolės punktuose patikrinimus vykdo ne tik pasieniečiai, bet ir KGB pareigūnai, pasirinktinai klausinėjantys keleivių apie jų dalyvavimą protestuose, ir tikrinantys socialiniuose tinkluose prenumeruojamus opozicinius kanalus.

Birželio 1 d. Baltarusijos KGB pirmininkas Ivanas Tertelis pakomentavo pasienio patikrinimo sugriežtinimą. Jo teigimu, ši priemonė įgyvendinama visame Baltarusijos sienos perimetre, ir ja siekiama „laiku išaiškinti ir lokalizuoti asmenis, puoselėjančius teroristinius ir ekstremistinius siekius Baltarusijos atžvilgiu“.

PUTINO IR LUKAŠENKOS SUSITIKIMAS. Birželio 9 d. Sočyje jau penktą kartą šiemet susitiko Vladimiras Putinas ir Aleksandras Lukašenka. Neoficialaus trijų valandų pokalbio metu buvo aptarti dvišalio bendradarbiavimo ir saugumo klausimai, tolesnis bendradarbiavimas energetikos, transporto, prekybos ir kultūros srityse. Taip pat buvo aptartos karo situacijos Ukrainoje, Sirijoje ir Afganistane. Po susitikimo abu vadovai pasirašė bendrą pareiškimą, kuriame dar kartą patvirtino strateginį Baltarusijos ir Rusijos santykių pobūdį ir pasirengimą toliau gilinti partnerystę nurodytose srityse.

Susitikime V. Putinas taip pat paskelbė, kad Rusijos branduoliniai ginklai Baltarusijoje bus pradėti dislokuoti iš karto, kai tik liepos 7-8 d. bus baigti rengti jiems skirti objektai.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistras, prie RESC komandos prisijungė 2022 m. Antonas prisideda prie analitinio ir informacijos turinio kūrimo, koncentruojasi į Rusijos, Baltarusijos, Rytų partnerystės šalių tematiką.