Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Apžvalga Spa 03, 2023

Baltarusijos tendencijos 2023-15. Prekyba su Kinija gerina rekordus

Nuotraukos šaltinis: Faraz Arshad / Unsplash

„VAGNER“ GRUPUOTĖ PALIEKA BALTARUSIJĄ. Rugsėjo 25 d. Ukrainos pasienio tarnyba panešė, kad jos duomenimis, Baltarusijos teritorijoje liko iki vieno tūkstančio „Vagner“ grupuotės samdinių iš šešių tūkstančių buvusių liepos mėnesio pabaigoje. Daugiausia tai instruktoriai, dalyvaujantys Baltarusijos kariuomenės dalinių mokymuose.

Buvusių Baltarusijos saugumo pajėgų pareigūnų organizacija BYPOL taip pat teigia, kad Baltarusijoje liko tik keli šimtai karinės grupuotės narių.

Baltarusiško visuomeninio karinio aktyvumo stebėjimo projekto „Belaruski Gajun“ rugsėjo 27 d. vertinimu, visą rugsėjo mėnesį buvo tęsiamas „Vagner“ samdinių lauko stovyklos Celj kaime demontavimas. Rugsėjo 25 d. duomenimis, stovykloje iš 292 palapinių, stovėjusių ten piko metu, buvo likę apie 100. Atitinkamai, tai reiškia jog per du mėnesius buvo demontuota 65% stovyklos.

BALTARUSIJOS PREKYBA SU KINIJA. Rugsėjo 30 d. Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorius Minske Si Seojun (Xie Xiaoyong) pasidalijo duomenimis apie einamųjų metų Kinijos ir Baltarusijos prekybinį bendradarbiavimą.

Remiantis Kinijos statistiniais duomenimis, 2022 m. dvišalė prekyba su Baltarusija pasiekė rekordinę 5,08 mlrd. JAV dolerių sumą, ir buvo 33% didesnė nei 2021 metais. Šių metų sausio-rugpjūčio mėn. prekybos apyvarta tarp Kinijos ir Baltarusijos jau siekė 5,83 mlrd. dolerių, t.y., buvo padidėjusi 97% palyginus su 2022 metų tuo pačiu laikotarpiu. Kinijos eksportas į Baltarusiją siekė 3,85 mlrd. dolerių, ir buvo beveik 119% didesnis nei pernai. Kinišką eksportą daugiausia sudarė aukštųjų technologijų ir didelės pridėtinės vertės produktai. Importas iš Baltarusijos į Kiniją siekė 1,99 mlrd. dolerių, ir buvo 65% didesnis nei pernai, jį pagrinde sudarė mineraliniai ir žemės ūkio produktai.

Remiantis Kinijos ambasadoriumi, po Vakarų sankcijų įvedimo krovininiai traukiniai „Kinija-Europa“ tapo pagrindine Baltarusijos išorinio transporto rūšimi, kuria šiuo metu Baltarusija vykdo didžiąją dalį savo išorinės prekybos. Šiemet šių traukinių reisų skaičius jau pasiekė 10 tūkst., iš viso jais pervežta virš 1 mln. standartinių konteinerių, o tai yra 27% daugiau nei 2022 metais. Krovininiai traukiniai „Kinija – Europa“ kursuoja tarp Šanchajaus ir Europos per Rusiją ir Vidurio Azijos šalis, ir yra „Viena juosta, vienas kelias“ iniciatyvos dalis.

A. LUKAŠENKOS IR V. PUTINO SUSITIKIMAS. Rugsėjo 15 d. Sočyje A. Lukašenka susitiko su V. Putinu. Per susitikimą jie aptarė Kim Jong Uno vizito Rusijoje rezultatus, karą Ukrainoje ir Rusijos bei Baltarusijos ekonominį bendradarbiavimą. Kalbėdamas apie Baltarusijos ir Rusijos integracijos procesus, A. Lukašenka teigė, jog „daugiau kaip 80% užduočių“ šioje srityje yra įvykdytos, ir pažadėjo per tris mėnesius „užbaigti klausimus“ dėl 28 Sąjunginės valstybės programų nuostatų įgyvendinimo kryptimis. A. Lukašenka taip pat pasiūlė sankcijų fone plėtoti trijų šalių bendradarbiavimą tarp Rusijos, Baltarusijos ir KLDR.

EP REZOLIUCIJA DĖL A. LUKAŠENKOS. Rugsėjo 13 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją apie santykius su Baltarusija, kurioje ragina Tarptautinį baudžiamąjį teismą išduoti A. Lukašenkos arešto orderį, kadangi laiko jį susijusiu su karo nusikaltimais Ukrainoje dėl 2150 vaikų perkėlimo iš Rusijos okupuotų Ukrainos teritorijų į Baltarusiją. Pranešime Europos Parlamento nariai taip pat ragina griežtinti ES sankcijas Baltarusijai ir aktyviau remti nepriklausomą Baltarusijos žiniasklaidą.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistras, prie RESC komandos prisijungė 2022 m. Antonas prisideda prie analitinio ir informacijos turinio kūrimo, koncentruojasi į Rusijos, Baltarusijos, Rytų partnerystės šalių tematiką.