Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Naujienlaiškis Gru 01, 2023

Gruodžio 1 d. RESC naujienlaiškis

Nuotraukos šaltinis: Wojtek Radwanski/Agence France-Presse / Getty Images
Santrauka

Sveiki skaitantys savaitinį Rytų Europos studijų centro naujienlaiškį, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

  • Lenkijos konfliktas su Ukraina – ne tik priešrinkiminis triukas
  • Sudėtingas Ukrainos kelias į Europos Sąjungą

Lenkijos konfliktas su Ukraina – ne tik priešrinkiminis triukas

Lenkijos prezidento A. Dudos pavestas M. Morawieckis pirmadienį pristatė savo naujai suformuotos vyriausybės sudėtį. Lenkijos Seimas per dvi artimiausias savaites turės nubalsuoti dėl pasitikėjimo šia vyriausybe, ir nepasitikėjimo atveju parlamentas galės siūlyti alternatyvią ministro pirmininko kandidatūrą, kuri, labiausiai tikėtina, atiteks „Piliečių koalicijos“ lyderiui D. Tuskui. Tačiau, nors rinkimai Lenkijoje baigėsi, skirtingai nei visi tikėjosi, vyraujantis konfliktas su Ukraina vis dar tebevyksta – Lenkijoje protestuoja ūkininkai bei vežėjai. „Klaidingai interpretavome, kad viskas priklauso nuo rinkimų. Lenkijos piliečių nepasitenkinimas dėl ekonominių ir verslo sąlygų, kas liečia santykius su Ukraina, eina iš apačios. Tai nėra vyriausybės priešrinkiminis lozungas, kur jie bandė surinkti daugiau balsų. Nuo karo pradžios į Lenkiją buvo ne tik įleista ženkliai daugiau ukrainietiškų grūdų, bet ir išaugo transporto vežėjų kiekis, ir dėl to ženkliai smuko Lenkijos vežėjų pelnas. Šiuo metu matome, kad iš pačios Lenkijos vyriausybės aktyvių pastangų išspręsti krizės nėra, tam bus reikalinga ES pagalba, nes sprendimai buvo priimti ES rėmuose“, – kalbėjo RESC politikos analitikas A. Roževič.

Sudėtingas Ukrainos kelias į Europos Sąjungą

Europos Sąjungos lyderiai gruodžio mėnesį spręs, ar su Ukraina pradėti priėmimo derybų procesą. Tai bus nelengva užduotis, atsižvelgiant į Europoje didėjantį kai kurių valstybių prieštaravimą dėl Ukrainos priėmimo ir kitus vidinius Europos Sąjungos procesus, įskaitant biudžetą ir jo skirstymą. „Galiausiai visi šie žingsniai neturės didelės prasmės, jei Ukraina išliks nesaugi. Sunku įsivaizduoti milijardines investicijas ar su Ukraina funkcionuojančią Europos Sąjungos vieningą rinką, jei ši šalis nebus NATO narė. Ar bent neturės kitų apčiuopiamų saugumo garantijų. Todėl Europos Sąjungos ir NATO klausimai, nors svarstomi pavieniui, yra neatsiejami“, – teigia RESC direktorius L. Kojala.

Devintoji RESC metinė konferencija apie Lietuvos užsienio politiką

Devintoji RESC metinė konferencija apie Lietuvos užsienio politiką, skirta „Diplomatijos šefui“ Stasiui Lozoraičiui atminti, šiais metais vyks gruodžio 12 dieną. Konferencijos programą ir registracijos nuorodą rasite paspaudę šią nuorodą. Kviečiame registruotis!

Apie Balkanus

RESC projektų vadovas J. Kulys – apie Ukrainos prezidento perspėjimus dėl galimo konflikto Balkanuose ir galimą tokio scenarijaus išsipildymą: https://www.delfi.lt/news/daily…

Simona yra Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistrantė. Simona prie Rytų Europos studijų centro komandos prisijungė 2021 metų rudenį ir šiuo metu yra atsakinga už renginių bei konferencijų organizavimą, prisideda prie projektų įgyvendinimo. Pagrindinės domėjimo sritys – karyba, nacionalinio saugumo ir gynybos politika.