Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Naujienlaiškis Lap 24, 2023

Lapkričio 24 d. RESC naujienlaiškis

Nuotraukos šaltinis: Reuters/Scanpix
Santrauka

Sveiki skaitantys savaitinį Rytų Europos studijų centro naujienlaiškį, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

  • Daugiau nei 60 proc. Lietuvoje gyvenančių ukrainiečių svarsto ateityje įgyti Lietuvos pilietybę
  • JAV ir Kinija atkūrė karinį dialogą

Daugiau nei 60 proc. Lietuvoje gyvenančių ukrainiečių svarsto ateityje įgyti Lietuvos pilietybę

Ukrainiečių, atvykusių į Lietuvą po 2022 m. vasario 24 d., apklausa parodė, kad daugiau nei 60 proc. respondentų planuoja likti Lietuvoje ir netgi svarsto ateityje teikti prašymą dėl Lietuvos pilietybės suteikimo. Tokie rezultatai suponuoja, jog yra svarbu kreipti didesnį dėmesį į visavertę jų integraciją į šalies politinį, ekonominį ir socialinį gyvenimą. Tai – vienas svarbiausių RESC atliktų tyrimų šiais metais, kuris apėmė įvairias ukrainiečių kasdienio gyvenimo sritis: užimtumą, sveikatos apsaugos ir švietimo sistemų paslaugas, kalbos barjero įveikimą, socialinę adaptaciją ir kitus klausimus. Tyrimu siekiama išryškinti šias problemas ir pateikti jų sprendimo rekomendacijas, siekiant veiksmingai integruoti ukrainiečius į Lietuvos visuomenę. Kviečiame skaityti šią publikaciją RESC puslapyje.

JAV ir Kinija atkūrė karinį dialogą

JAV ir Kinijos lyderių susitikimas praėjusią savaitę neatnešė proveržio dvišaliuose šių valstybių santykiuose – įtampa, nors ir kiek atslūgo, išlieka, tačiau buvo pasiektas susitarimas dėl karinio lygmens dialogo atkūrimo. Tai – svarbus žingsnis, leidžiantis išvengti nelaimingų įvykių ir incidentų karinėje srityje. „Abiejų pusių atstovai galės kalbėtis apie tai, kas planuojama daryti ir išvengti nesusipratimų, o jų gali būti. Žinome, kad ne kartą JAV ir Kinijos naikintuvai praskrisdavo šalia vienas kito. Jeigu tai vyksta fone, kuriame abiejų šalių karinės pajėgos apskritai nesikalba, tuomet rizika, kad gali įvykti incidentas, kurio nebūtinai kažkuri iš pusių norėtų, bet kuris galėtų privesti prie labai rimtų problemų, išauga. Ir, priešingai, dabar tas dialogas bus atkurtas ir abi pusės iš dalies galės nuspėti, ką kita pusė planuoja daryti, kad išvengtų tų komplikacijų“, – teigia RESC direktorius L. Kojala.

Apie Baltarusijos valdžios vertikalę

Naujoje „Minsko ekspreso” tinklalaidės serijoje Brian Whitmore iš Atlantic Council dalijasi savo perspektyva apie Baltarusijos valdžios vertikalės dekonstravimą. Kas yra „Lukašenkos dilema”? Ar Kremlius absorbuos Baltarusiją? Ką gali padaryti Vakarai, kad Baltarusijoje būtų paleisti daugiau nei 1500 politinių kalinių? Kuo Lukašenkos valdžios vertikalė tokia unikali? Kviečiame klausyti anglišką tinklalaidės įrašą.

Apie ES plėtrą

RESC projektų vadovas J. Kulys – apie Ukrainos ir Moldovos derybas dėl įstojimo į ES bei sunkumus, su kuriais šios valstybės gali susidurti: https://www.lrt.lt/naujienos/nuomones/3/2126720/justinas-kulys-es-pletra-naujas-kvepavimas-ar-tik-nauji-pazadai

Simona yra Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistrantė. Simona prie Rytų Europos studijų centro komandos prisijungė 2021 metų rudenį ir šiuo metu yra atsakinga už renginių bei konferencijų organizavimą, prisideda prie projektų įgyvendinimo. Pagrindinės domėjimo sritys – karyba, nacionalinio saugumo ir gynybos politika.