Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Naujienlaiškis Spa 13, 2023

Spalio 13 d. RESC naujienlaiškis

Nuotraukos šaltinis: Amir Cohen/Reuters
Santrauka

Sveiki skaitantys savaitinį Rytų Europos studijų centro naujienlaiškį, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

  • Izraelis patyrė netikėtą neregėto masto Hamas puolimą;
  • Iššūkiai ir rizikos, su kuriais susiduria Kinijos ekonomika.

IZRAELIS – kare, teigė Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu po to, kai ankstyvą šeštadienio rytą teroristinė organizacija Hamas pradėjo netikėtą masinį apšaudymą prieš Izraelio miestus. ANOT RESC direktoriaus L. Kojalos, šiuo metu didžiausias tyrimų prioritetas pačiam Izraeliui bus išsiaiškinti, kodėl taip gerai finansuojama jo žvalgyba neužfiksavo Hamas pasirengimo tokiai didžiulei atakai. Tokio masto agresija, primenanti apie „saugumo trikampio“ tarp Azijos, Europos ir Vidurio Rytų svarbą, „bent laikinai taps dominuojančia tema tiek Vakarų šalių sprendimų priėmėjų tarpe, tiek viešojoje erdvėje“ – TEIGĖ L. Kojala. Plačiau apie šį karą, galimas jo politines pasekmes, JAV vaidmenį jame ir tai, kokį poveikį pasaulio dėmesio susikoncentravimas į Izraelį turės paramos Ukrainai atžvilgiu, kviečiame KLAUSYTI L. Kojalos komentaro.

KINIJOS ekonomika susiduria su iššūkiais: „2022 m. pabaigoje buvo dedamos didelės viltys į greitą Kinijos ekonomikos atsigavimą, kuris savo ruožtu taptų pagrindiniu pasaulinės ekonomikos augimo katalizatoriumi. Po trejų metų griežtų „nulinio COVID“ politikos judėjimo ribojimų, privalomojo masinio testavimo ir nesibaigiančių karantinų Kinijos vyriausybė gana netikėtai nusprendė atsisakyti šios politikos, kuri jau spėjo paralyžiuoti gamybą, užgniaužti paklausą ir sukelti didžiausią nuo praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio šalies ekonomikos nuosmukį. Rinkoms reaguojant į Kinijos politikos pokyčius pakilo pasaulinės naftos ir kitų prekių kainos: tikėtasi, kad paklausa iš Kinijos šoktels į neregėtas aukštumas. Vis dėlto realybė pasirodė kur kas niūresnė: užkurti antrą didžiausią pasaulio ekonomiką ir atgauti užsienio investuotojų bei verslininkų pasitikėjimą anaiptol nėra paprasta. Be to, dėl lėtėjančio ekonominio augimo į paviršių ima kilti Kinijos ilgai ignoruotos sisteminės problemos.“ Įžvalgomis apie dabartinę Kinijos ekonomikos būklę ir svarbius jos rodiklius bei įtaką nekilnojamojo turto ir bankų sektoriams bei jaunimo nedarbui (kuris šiuo metu yra matomas kaip svarbiausias socialinis iššūkis), naujausioje analitinėje APŽVALGOJE dalinasi RESC asocijuotas Kinijos tyrimų programos ekspertas R. Boruta bei RESC tyrimų praktikantė E. Pinelytė.

APIE JAV LAIKYSENĄ VIDURIO RYTUOSE. RESC direktorius L. Kojala – apie amerikiečių svorį Vidurio Rytų regione: https://www.facebook.com/linas.kojala/posts/…

APIE KINIJOS REAKCIJĄ Į HAMAS PUOLIMĄ IZRAELYJE. RESC tyrimų praktikantė E. Pinelytė dalijasi įžvalgomis apie Kinijos moralinį kompasą: https://www.eesc.lt/en/publication/…

APIE BEPILOTĮ KARĄ. Kviečiame skaityti RESC projektų vadovo J. Kulio straipsnį apie bepiločių orlaivių vaidmenį bei svarbą Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą kontekste: https://www.lrt.lt/naujienos/nuomones/…