Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Naujienlaiškis Spa 20, 2023

Spalio 20 d. RESC naujienlaiškis

Nuotraukos šaltinis: ZUMAPRESS.com/Beata Zawrzel
Santrauka

Sveiki skaitantys savaitinį Rytų Europos studijų centro naujienlaiškį, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

  • Lenkijos opozicija turi galimybę formuoti vyriausybę
  • J. Bideno vizitas Izraelyje – siekis pažaboti platesnį konfliktą regione

Lenkijos opozicija turi galimybę formuoti vyriausybę

Lenkijoje sekmadienį vykę parlamento rinkimai gali atnešti naujų vėjų į Lenkijos vidaus ir užsienio politiką. Nors valdančioji „Teisė ir teisingumas“ (PiS) partija surinko daugiausiai balsų, jai neužtektų balsų suformuoti daugumą (212 atstovų), tuo tarpu opozicinė „Pilietinė koalicija“ turi daugiau šansų formuoti vyriausybę su koalicinėmis „Trečiojo kelio“ ir „Naujosios kairės“ partijomis (248 atstovai). Tačiau viskas priklauso nuo prezidento A. Dudos sprendimo. „Didžiausias klausimas dabar bus kaip pasielgs prezidentas, kuris turės deleguoti ministrą pirmininką. Iš teorinės pusės žiūrint, jis iš esmės galėtų deleguoti „Teisės ir teisingumo“ (PiS) atstovą, nors PiS greičiausiai negalės sudaryti valdančiosios daugumos, nes neturi pakankamai mandatų. Bet kadangi prezidentas prijaučiantis PiS, jis visgi galėtų paskirti, ir tada prasidėtų labai ilgas procesas, kurio metu „Teisė ir teisingumas“ bandytų galbūt kažkaip laviruoti, bet žiūrint į skaičius – jiems tiesiog neįmanoma“, – rinkimų rezultatus vertina RESC politikos analitikas A. Roževič.

J. Bideno vizitas Izraelyje – siekis pažaboti platesnį konfliktą regione

Izraelyje šią savaitę lankėsi JAV prezidentas J. Bidenas. Šio vizito tikslas – ne tik pademonstruoti solidarumą su kariaujančiu Izraeliu, bet ir sumažinti platesnio masto karo regione tikimybę bei užtikrinti humanitarinę pagalbą Gazos ruože esantiems civiliams. Po smūgio Gazos ruožo  ligoninei buvo atšauktas JAV prezidento susitikimas su Jordanijos, Egipto ir Palestinos lyderiais, o tai paskatino kalbas apie galimai mažėjančią JAV įtaką Arabų šalyse, tačiau svarbu pažiūrėti ir į platesnį paveikslą. „Būtent JAV sprendimai paskatino pastarųjų metų proveržius regionuose. Matėme Izraelį, užmezgantį santykius ir su Jungtiniais Arabų Emyratais, ir su Bahreinu, ir su kitomis valstybėmis. Tai buvo istoriniai proveržiai. Panašu, kad būtent su JAV tarpininkavimu Izraelis buvo gana arti konkrečių susitarimų su Saudo Arabija. Turbūt vienas iš „Hamas“ teroro akto tikslų buvo būtent sustabdyti šį procesą, leidusį Izraeliui normalizuoti santykius su kitomis arabų valstybėmis“, – įsitikinęs RESC direktorius L. Kojala.

Apie nutekintus Lenkijos gynybos planus

RESC politikos analitiko A. Roževič analizėje –tai, kaip atrodo nutekinti 2011 metų Lenkijos gynybos planai ir kodėl tai svarbu Lietuvai: https://www.delfi.lt/news/ringas…

Apie J. Bideno kreipimąsi

Šiąnakt iš Ovaliojo kabineto transliuotą prezidento J. Bideno kalbą, kurioje minima ne tik Ukraina ir Izraelis, bet ir Lietuva, vertina RESC direktorius L. Kojala: https://www.facebook.com/linas.kojala…

Simona yra Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistrantė. Simona prie Rytų Europos studijų centro komandos prisijungė 2021 metų rudenį ir šiuo metu yra atsakinga už renginių bei konferencijų organizavimą, prisideda prie projektų įgyvendinimo. Pagrindinės domėjimo sritys – karyba, nacionalinio saugumo ir gynybos politika.