Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Naujienlaiškis Spa 27, 2023

Spalio 27 d. RESC naujienlaiškis

Nuotraukos šaltinis: REUTERS/Violeta Santos Moura
Santrauka

Sveiki skaitantys savaitinį Rytų Europos studijų centro naujienlaiškį, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

  • Izraelį nuo invazijos į Gazos Ruožą stabdo JAV
  • Lietuvoje tik pusė gyventojų pasitiki pagrindinėmis žiniasklaidos priemonėmis

Izraelį nuo invazijos į Gazos Ruožą stabdo JAV

Izraelis, kaip tikisi daugelis ekspertų, netrukus turėtų pradėti sausumos invaziją į Gazos Ruožą. Tačiau šį puolimą, bent kol kas, stabdo Jungtinės Amerikos Valstijos, norėdamos užkirsti kelią beprasmėms civilių, esančių „Hamas“ įkaitais, žūtims. Tačiau lieka atviras klausimas, kokią sėkmę pasieks Izraelis, įvykdęs puolimą. „JAV gana atvirai indikuoja Izraeliui, kad reikia dėti pastangas, jog būtų išlaisvinta kiek įmanoma daugiau įkaitų, kad bent jau užsienio piliečiai, esantys Gazos Ruože, galėtų palikti teritorijas ir potencialūs žmogiškieji nuostoliai būtų kiek įmanoma mažesni. Izraelis puikiai suvokia, kad pradėti karinę operaciją gali, bet tai neišsprendžia politinių problemų. Gazos Ruožas kadaise buvo kontroliuojamas Izraelio ir jis iš ten pasitraukė, nes tai nedavė rezultatų ir kainavo brangiai, pats įtraukimas nevedė prie jokio politinio sutarimo, tad svarbu matyti ilgalaikę perspektyvą“, – komentavo RESC direktorius L. Kojala.

Lietuvoje tik pusė gyventojų pasitiki pagrindinėmis žiniasklaidos priemonėmis

Lietuvoje, kaip rodo naujausia Slovakijos analitinio centro GLOBSEC apklausa, tik pusė gyventojų pasitiki pagrindinėmis žiniasklaidos priemonėmis. Kitos pusės šalies gyventojų kritiškas požiūris į žiniasklaidos laisvę ir nepasitikėjimas ja gali natūraliai skatinti informacinių alternatyvų paiešką. Tai, savo ruožtu, yra susiję ir su pasitikėjimu valdžios institucijomis bei valstybe, požiūriu į ES/NATO bei žmogaus teisių klausimus. RESC, bendradarbiaudamas kartu su GLOBSEC, paskelbė analitinę publikaciją „Medijų vartotojų požiūriai: Lietuvos auditorijos poliarizacija“, kurioje aptariama, kaip žiniasklaidos vartojimo įpročiai ir preferencijos siejasi su žmogaus požiūriu ir politinių procesų vertinimu. „Tyrimo rezultatai, rodantys, jog pagrindine šalies žiniasklaida pasitiki tik pusė Lietuvos gyventojų, turi būti vertinami kaip tam tikras pavojaus signalas. Viena vertus, tai rodo vieno iš Lietuvos demokratijos ramsčių silpnumą. Kita vertus, darant prielaidą, jog tie, kas nepasitiki šalies žiniasklaida, potencialiai dairosi medijų alternatyvų, didėja ir pavojus, kad jų dėmesį gali patraukti masinės informavimo priemonės, skleidžiančios „alternatyvius“ naratyvus“, – teigia publikacijos autorius dr. V. Denisenko.

100 dienų po NATO viršūnių susitikimo

Apie tai, kaip aljanso valstybėms sekasi įgyvendinti sprendimus po NATO viršūnių susitikimo Vilniuje ir kaip ruošiamasi jubiliejiniam, 75-ajam, susitikimui kitais metais Vašingtone, Hudsono instituto (JAV) renginyje diskutavo RESC vyr. tyrimų vadovas T. Janeliūnas. Kviečiame žiūrėti diskusijos įrašą.

Apie Vakarų nuovargį

RESC projektų vadovo J. Kulio tekstas apie tai, su kokiais iššūkiais susiduria Vakarų vyriausybės paramos Ukrainai klausimu ir ko derėtų nepamiršti svarstant apie tolimesnę paramą šiai kariaujančiai šaliai: https://www.lrt.lt/naujienos…

 Apie JAV vaidmenį pasaulio arenoje

RESC direktorius L. Kojala – apie istorinį JAV izoliacionizmą, jo apraiškas dabartyje ir iš to kylančias grėsmes tiek jai, tiek jos sąjungininkams: https://www.delfi.lt/news…

Simona yra Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistrantė. Simona prie Rytų Europos studijų centro komandos prisijungė 2021 metų rudenį ir šiuo metu yra atsakinga už renginių bei konferencijų organizavimą, prisideda prie projektų įgyvendinimo. Pagrindinės domėjimo sritys – karyba, nacionalinio saugumo ir gynybos politika.