Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Naujienlaiškis Lap 10, 2023

Lapkričio 10 d. RESC naujienlaiškis

Nuotraukos šaltinis: Yves Herman/Reuters
Santrauka

Sveiki skaitantys savaitinį Rytų Europos studijų centro naujienlaiškį, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

  • Ukrainai ir Moldovai – žalia šviesa derybų dėl priėmimo į ES pradžiai
  • Pasaulio lyderių vertinimo apklausoje – pirmaujantis V. Zelenskis

Ukrainai ir Moldovai – žalia šviesa derybų dėl priėmimo į ES pradžiai

Europos Komisija šią savaitę rekomendavo pradėti narystės derybas su Ukraina ir Moldova. Šis žingsnis yra didžiulis proveržis Europos Sąjungos, Ukrainos ir Moldovos santykiuose, užtvirtinant tolimesnį jų integracijos į ES kelią. Bet tuo pačiu laukia ilgas derybų, reformų ir ES plėtros politikos pokyčių procesas. „ES laukia sudėtinga užduotis – suderinti trumpalaikius politinius aspektus su ilgalaikėmis geopolitinėmis strategijomis, kad būtų užtikrintas negrįžtamas europeizacijos procesas regionuose ir šalyse, kurias apima plėtros paketas. Pasimokiusi iš Vakarų Balkanų ir Turkijos pavyzdžių, ES yra priversta priimti sudėtingus sprendimus dėl dabartinės plėtros politikos keitimo. Šie pakeitimai yra labai svarbūs siekiant sumažinti lėtos pažangos riziką, išvengti atsilikimo ir užtikrinti, kad kandidatės būtų visapusiškai pasirengusios paspartinti griežtų ES valstybių narių standartų atitikimą“, – naujausioje publikacijoje rašo RESC asocijuotas ekspertas D. Cenusa. Pilną publikacijos tekstą (anglų k.) galite skaityti čia.

Pasaulio lyderių vertinimo apklausoje – pirmaujantis V. Zelenskis

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis Lietuvos gyventojų yra vertinamas geriausiai tarp kitų populiariausių pasaulio lyderių – jo vertinimas siekia 7,3 iš 10 galimų balų, rodo naujausia RESC užsakymu atlikta visuomenės apklausa. Kiti pasaulio lyderiai, tarp kurių yra J. Bidenas, E. Macronas ir O. Scholzas, vertinami panašiai – nuo 5,1 iki 6,1 balo. Tuo tarpu, autoritarinių valstybių lyderių, tarp kurių – Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, vertinimai itin žemi. „Bendra tendencija yra akivaizdi: autoritarinių šalių vadovai Lietuvoje yra vertinami itin nepalankiai. Įdomu tai, kad Kinijos vadovas Si Dzinpingas stoja į nemėgstamiausių lyderių gretą šalia A. Lukašenkos ir V. Putino. Tai rodo, kad lietuviai netiki Kinijos patrauklumu. Per pastaruosius metus Lietuvos gyventojai nuo gana neutralių komunistinės Kinijos ir jos lyderio vertinimų savo nuostatas pakeitė į akivaizdžiai neigiamą požiūrį“, – pastebi RESC vyr. tyrimų vadovas T. Janeliūnas. Kviečiame išsamiau susipažinti su tyrimu RESC portale.

Apie Baltarusiją

Apie tai, kaip kylančių pasaulio autokratijų kontekste atrodo Baltarusija, kiek eksportuojama Aliaksandro Lukašenkos autokratinio valdymo praktika ir ar yra perspektyvų studijoms apie Baltarusiją bei, bendrai, pačiai Baltarusijos valstybei, kviečiame klausytis tinklalaidės, kurią veda RESC asocijuotas ekspertas M. Milta (anglų k.): https://www.eesc.lt/…

Apie Kiniją

Naujausioje Kinijos apžvalgoje – apie Juostos ir kelio dešimtmetį, Pekino kritiką Izraeliui, santykius su Rusija ir kitas aktualijas rašo RESC asocijuotas ekspertas R. Boruta bei tyrimų praktikantė E. Pinelytė: https://www.eesc.lt/publikacij… 

Simona yra Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistrantė. Simona prie Rytų Europos studijų centro komandos prisijungė 2021 metų rudenį ir šiuo metu yra atsakinga už renginių bei konferencijų organizavimą, prisideda prie projektų įgyvendinimo. Pagrindinės domėjimo sritys – karyba, nacionalinio saugumo ir gynybos politika.