Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Naujienlaiškis Lap 17, 2023

Lapkričio 17 d. RESC naujienlaiškis

Nuotraukos šaltinis: EP / Alain Rolland
Santrauka

Sveiki skaitantys savaitinį Rytų Europos studijų centro naujienlaiškį, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

  • Briuselyje – diskusija apie galimus ES plėtros politikos pokyčius
  • Vakarų Balkanams durys į ES bus užvertos dar ilgai

Briuselyje – diskusija apie galimus ES plėtros politikos pokyčius

Briuselyje šią savaitę vyko aukšto lygio renginys apie Europos Sąjungos plėtrą, kurį organizavo RESC kartu su Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos nuolatinė atstovybe ES. Esminis diskusijos akcentas – siekiant didesnio Europos saugumo, būtina mąstyti apie ES plėtros politikos pokytį. Kviečiame skaityti diskusijos santrauką RESC puslapyje.

Vakarų Balkanams durys į ES bus užvertos dar ilgai

Vakarų Balkanų šalių ES perspektyva vis dar išlieka gana tolima. Nepaisant valstybių vykdomų reformų, viena pagrindinių kliūčių jų integracijai į europinę šeimą išlieka tautų atmintyje paliktos praeities konfliktų žaizdos. Kita problema – nepakankamas institucinių reformų greitis. Juodkalnija derasi nuo 2014 metų, bet iš 30 derybų skyrių yra uždariusi vos 3. Ekspertai skaičiuoja, kad jei toliau derybos judės tokiu tempu, kai kurios šalys į Sąjungą įstos po 40 ar 60 metų. <…> Vakarai imituoja, kad integruos Vakarų Balkanų valstybes, o Vakarų Balkanų valstybės imituoja reformas. Toks procesas turi būti pakeistas. Šalys turi vykdyti institucines reformas, bet iš kitos pusės Bendrija turėtų labai rimtai į tai žiūrėti, sudrausminti valstybes, kurios nedaro pažangos ir tolsta nuo Bendrijos“, – įsitikinęs RESC projektų vadovas J. Kulys.

Apie pandų diplomatiją

RESC direktorius L. Kojala – apie tai, kaip pandos galėjo figūruoti šią savaitę vykusiame JAV-Kinijos lyderių susitikime: https://www.lrt.lt/naujienos/nuomones…

Apie Turkiją

Apie skirtingą Turkijos ir kitų NATO šalių retoriką bei ar šios skirtys gali vesti į gilesnius konfliktus, komentuoja RESC vyr. tyrimų vadovas T. Janeliūnas: https://www.delfi.lt/news/daily…

Simona yra Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistrantė. Simona prie Rytų Europos studijų centro komandos prisijungė 2021 metų rudenį ir šiuo metu yra atsakinga už renginių bei konferencijų organizavimą, prisideda prie projektų įgyvendinimo. Pagrindinės domėjimo sritys – karyba, nacionalinio saugumo ir gynybos politika.