Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Naujienlaiškis Rgs 29, 2023

Rugsėjo 29 d. RESC naujienlaiškis

Nuotraukos šaltinis: Andrew Harrer/Bloomberg
Santrauka

Sveiki skaitantys savaitinį Rytų Europos studijų centro naujienlaiškį, kuriame rasite išsamią informaciją apie politinius įvykius Lietuvoje ir už jos ribų.

  • JAV vėl gresia vyriausybės uždarymas
  • Japonijos „Laisvo ir atviro Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono“ iniciatyva – potencialus raktas į regioną

JAV vėl gresia vyriausybės uždarymas

JAV Kongresas turi dvi dienas susitarti dėl kitų metų biudžeto, kitaip gresia vyriausybės uždarymas. Pagrindinė kova dėl biudžeto Atstovų Rūmuose vyksta Respublikonų partijos viduje – mažuma partijos narių reikalauja mažinti valstybės išlaidas ir tol, kol nebus sutinkama su jų sąlygomis, tol nebus balsuojama už biudžetą. Be tam tikrų valstybės funkcijų laikino sustabdymo, tai susiję ir su tolesne parama Ukrainai. „Amerikiečiai svarstys naują paramos Ukrainai paketą, jo prašo prezidentas J. Bidenas, kurio vertė 24 mlrd. dolerių. Tai būtų būsimojo biudžeto dalis, bet tie patys respublikonai norėtų mažinti tolesnę paramą Ukrainai arba bent didinti kontrolės mechanizmus, kaip tie pinigai panaudojami. Tačiau kol kas administracija išlaiko prioritetą ir išskyrė išlaidas, kurios skiriamos Ukrainai, kaip tas, kurios nebūtų paliestos, jei vyriausybė užsidarytų“, – teigė RESC direktorius L. Kojala.

Japonijos „Laisvo ir atviro Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono“ iniciatyva – potencialus raktas į regioną

Japonijos „Laisvo ir atviro Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono“ koncepcija, tapusi vienu pagrindinių šalies įrankių stiprinti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityse su kitomis šalimis, gali tapti pagrindiniu būdu joms patekti į regioną. Tai, be kita ko, turėtų būti Lietuvos interesas – ekspertizė, kurią Lietuva turi kibernetikos ir dezinformacijos srityse, prisidėtų prie glaudesnių ryšių su regiono šalimis vystymo. „Didžiausias Lietuvos bendradarbiavimo su regionu potencialas galėtų būti jos patirtis kibernetinio saugumo ir kovos su dezinformacija srityse. Dvišalėse partnerystėse kibernetinis saugumas yra labai svarbus. O kova su dezinformacija nurodoma kaip viena iš NATO ir AP4 bendradarbiavimo sričių“, – studijoje teigia autorė Vida Mačikėnaitė-Ambutavičienė. Šį penktadienį RESC tradiciniame diskusijų formate „Kava ir tarptautinė politika“ vyko šios publikacijos pristatymas – kviečiame skaityti diskusijos santrauką.

Apie Lietuvos gynybą

Kviečiame skaityti RESC vyr. tyrimų programų vadovo T. Janeliūno ir politikos analitiko A. Roževič komentarus apie Lietuvos požiūrį į grėsmes bei individualią ir kolektyvinę gynybą Foreign Policy Research Institute leidinyje „The Frontline States: Conversations and Observations About Russia‘s Other War in Europe“.

Apie Rusijos bendradarbiavimą su diktatoriais

RESC projektų vadovas J. Kulys – apie tai, kaip Rusijos karinis bendradarbiavimas su Šiaurės Korėja ir Iranu gali pakeisti šių valstybių technologinę raidą bei karo eigą Ukrainoje: https://www.lrt.lt/naujienos…

Apie Respublikonų debatus

RESC direktorius L. Kojala – apie Respublikonų, siekiančių nominacijos prezidento rinkimams, debatus, kokias galimybes jie turi prieš D. Trumpą ir kandidatų požiūrį į JAV paramą kariaujančiai Ukrainai: https://www.facebook.com/linas.kojala…

Simona yra Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto magistrantė. Simona prie Rytų Europos studijų centro komandos prisijungė 2021 metų rudenį ir šiuo metu yra atsakinga už renginių bei konferencijų organizavimą, prisideda prie projektų įgyvendinimo. Pagrindinės domėjimo sritys – karyba, nacionalinio saugumo ir gynybos politika.